Mısır fiyatı en az 9,4 TL/kg olmalı

Mısır fiyatı en az 9,4 TL/kg olmalı

ABONE OL
Ağustos 14, 2023 13:33
Mısır fiyatı en az 9,4 TL/kg olmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana/ Tarımın Sesi- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, bölgemiz tarımsal çalışmalarında önemli bir yer tutan mısır hasadının başladığını, yaptıkları maliyet hesabına göre mısırın bu yıl 9,4 TL / Kg’ın altında olmaması gerektiğini söyledi.

Mısır bitkisinin halen Dünya nüfusunu doyuran altı tahıldan bir tanesi olduğunu belirten ZMO Adana Şube Başkanı Korkut, “Çok yönlü kullanım alanı, adaptasyon kabiliyeti ve verimliliği ile Dünya’da en fazla üretilen tahıldır. Dünya mısır üretimi 2021 yılında yaklaşık 1 milyar 110 milyon ton, Türkiye mısır üretimi 2022 yılında 8,5 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.”

ÜRETİMİN YARISI AKDENİZ BÖLGESİNDE

Dünyada en fazla üretilen tahıl olan mısırın birim alan veriminin buğday ile arpanın iki katı olduğunu belirten Korkut, şunları söyledi:

“Bunlar tanesi ve otsu gövdesidir. Mısırın taneleri insan beslenmesinde doğrudan kullanıldığı gibi (ekmek yapımı ve çerezlik olarak); yemeklik sıvı yağ, nişasta, glikoz ve yem sanayinde de değerlendirilir. Otsu gövdesi ise hayvan yemi olarak kullanılır. Mısır, sulama imkanlarının artışı, rakip ürünlere oranla yüksek karlılığı, destekleme politikası ile yem talebindeki artış nedeniyle çiftçilerimiz tarafından tercih edilmekte. Artan talep ve artan girdi maliyetlerine karşı üretim devamlılığı açısından üreticimizi korumamız lazım. Her koşulda üretim yapmaya devam eden üreticimizin korunması için de mısır üreticiden en az 9,4 TL/kg’a alınmalıdır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP