Antalya’da lavanta hasadı

Antalya’da lavanta hasadı

ABONE OL
Ağustos 25, 2023 08:57
Antalya’da lavanta hasadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi kırsal kesimde yaşayan vatandaşların alternatif ürün yetiştiriciliğini desteklemek amacıyla çalışmalara devam ediyor. Kaş ilçesi Yaylakılınçlı Mahallesi’nde atıl arazilerin değerlendirilmesi ve vatandaşa ek gelir sağlaması amacıyla hibe edilen lavantalar hasat ediliyor.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ziraat Mühendisi Nida Kalkan, lavanta desteğinin atıl olan alanların değerlendirilmesi ve üreticilere ek gelir için güzel bir proje olduğunu söyledi.  Kalkan, şunları söyledi:

“Başkanımız Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma projesi kapsamında 2021 yılında Yaylakılınçlı Mahallesi’ndeki üreticimize lavanta fide hibesi desteğinde bulunmuştuk. Fidelerini teslim alan üreticimiz tarlasına ekimini gerçekleştirdi. Lavanta fidelerimiz üreticilerimizin ellerinde adeta hayat buldu. Lavantalar burada çok güzel bir görsel şölen oluşturmuş. Lavanta susuz kıraç toprakların değerlendirilmesinde çok önemli bir bitki. Lavantalar sayesinde su kaynaklarını tüketmeden katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Lavanta ek gelir kaynağı olarak da oldukça büyük önem arz ediyor. Lavantanın çiçeklerinden yağ çıkartılarak değerlendirilebiliyor. Ayrıca önemli bir pazar değeri olan lavanta balı üretilebiliyor. Yerelden kalkınma doğrultusunda kırsal kesimde yaşayan vatandaşların talepleri doğrultusunda desteklerimiz devam edecek.”

Lavanta üreticisi İbrahim Ülker ise emekli olup köyüne döndüğü zaman ne yapabilirim diye düşündüğü sırada Antalya Anakent Belediyesi’nin lavanta fidesi hibesini öğrendiğini belirterek şunları söyledi: “Belediyeye dilekçe vererek başvuruda bulundum. 2021 yılında lavanta fidelerini teslim aldım. Fideleri 9 dönüm olan arazime diktim. İlk hasadımı da geçen sene gerçekleştirdim. Şuan ikinci hasadımı gerçekleştiriyorum. Bölgemiz için güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Lavanta bahçesini gören köylülerimiz bu projeye daha çok ilgi göstermeye başladı. Onlar için öncülük yaptığım için mutlu oluyorum.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP