Mazotta KDV-ÖTV  kaldırılsın…

Mazotta KDV-ÖTV kaldırılsın…

ABONE OL
Ağustos 27, 2023 07:51
Mazotta KDV-ÖTV  kaldırılsın…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Katma Değer Vergisi Yasası ile Özel Tüketim Vergisi Yasasında Değişiklik Yapılmasına ilişkin önerisini TBMM Başkanlığına verdi.

Tarım sektörünün en önemli girdilerinden biri olan mazotun fiyatının artmasının, çiftçilerin üretim maliyetlerini de artırdığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu durumun da gıda fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirtirken şunları söyledi:

“Üretim girdilerinde yaşanan fiyat artışları hem üreticiyi hem tüketiciyi etkileyen bir kısır döngünün oluşmasına neden olmaktadır. Mazot fiyatlarındaki artışlar, çiftçilerin üretim maliyetlerini yükseltmekte ve nihayetinde de gıda fiyatlarının yükselmesine sebep olmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılacak mazottan alınan KDV ve ÖTV’nin kaldırılması ile çiftçilerin üretim maliyetleri düşürülerek üretimin desteklenmesi sağlanmalıdır.

Bir diğer taraftan mazottan verginin kaldırılması kısmen de olsa çiftçinin elini rahatlatacaktır. Çiftçi artan girdi maliyetlerinden sonra mazotu vergisiz alması bir nebze moral olacaktır. TÜİK verilerine göre bile tarım ürünü üretici fiyatları (tarla fiyatları) temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,03 oranında artarken, yıllık artış oranı ise yüzde 62,4’e yükseldi. Tarım ürün üretici fiyatlarındaki artış gıda fiyatlarının önümüzdeki aylarda da yüksek oranlarda artmaya devam edeceğine gösteriyor. Bunun önüne geçmenin yolu gereken önlemleri almaktan geçer. Girdi maliyetleri için gübre başta olmak üzere sübvanse edici destekler sağlanabilir. Mazot için vergiler kaldırılabilir. Aksi taktirde çiftçi bu mazot fiyatı ile nasıl ekim yapacak? Tarımsal üretim de devamlılığın sağlanması ile gıda güvenliği için yeni önlemler şarttır. Bu da ülkemizin kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamasını ve dışa bağımlılığın azalmasını sağlar.

Bu sebeple tarımsal üretimde kullanılması şartıyla çiftçilerin aldıkları mazottan KDV ve ÖTV alınmaması sağlanmalıdır. Çiftçilerin kullandığı mazottan vergi alınmaması, tarım sektörünün güçlü kalmasını ve gıda üretiminin sürdürülebilirliğini destekleyen önemli bir adım olacaktır. Bu, hem çiftçimize ekonomik destek sağlarken hem de genel olarak ekonomik ve gıda güvenliği açısından olumlu etkiler yaratacaktır.

Gübre, ilaç, tohum ve mazottaki artış çiftçiyi yeni ekim döneminde kaygılandırıyor. Ekim, Kasım, Aralık sürecinde çiftçilerin tarlasını ekip önümüzdeki dönem için hazırlıklarına başlayacak. Şu anda mazot 38 lirayı geçmiş durumda. Çiftçiler için mazotta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması gerekiyor. Bunun için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdim. Meclis açıldığından öncelikle çiftçilerin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır. 38 lirayı aşan mazot böylece 25 liraya kadar inecek ve çitçilere kısmı soluk aldıracaktır.Şu anda çiftçilerin bankalara 463 milyar liranın üzerinde kredi borcu var. Faiz artırımından çiftçi olumsuz etkileniyor. Mazotta ÖTV ve KDV’nin derhal kaldırılması ve bir can suyu olması için Kanun Teklifimiz Meclis açılışı ile gündeme alınmalı ve yeni ekim dönemi için çiftçi bu uygulamadan yararlanmalıdır”

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre ve tohum için Özel Tüketim Vergisinin kaldırılmasıyla, tarımsal girdilerde yaşanan artış neticesinde üretim yapmakta zorlanan çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Tarımsal üretimde kullanılan mazot için Katma Değer Vergisinin kaldırılması amaçlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP