Mısıra ton başına 300 TL artış yapılmasına tepkiler büyüyor

Mısıra ton başına 300 TL artış yapılmasına tepkiler büyüyor

ABONE OL
Ağustos 24, 2023 12:42
Mısıra ton başına 300 TL artış yapılmasına tepkiler büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Bu yıl için TMO’nun açıkladığı mısır taban fiyatına tepkiler büyüyor. Açıklanan taban fiyatında geçen yılın üzerine 300 lira eklenmişti. Bu da bir yıl içerisinde mazota, gübreye yapılan zamların oldukça gerisinde kalıyordu.

Mısır taban fiyatlarına ilişkin açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, tepkisini şu sözlerle vurguladı:

Mazot ve gübre 1 yılda 2 katına çıkmışken, resmi enflasyon bile yüzde 58 iken mısır üreticilerine reva görülen 3 kuruş zam insafsızlıktır, vicdansızlıktır. Üreticiyle dalga geçmektir. Çiftçi sadaka değil, emeğinin karşılığını istiyor. Çiftçi mısırı ektiğinde mazotun litresi 20 TL iken şu an 40 TL’ye dayandı. Üretici kilosu 6 TL olan mısır fiyatıyla sadece 0,15 litre mazot alabiliyor. Mısır müdahale alım fiyatı, maliyetler ve fahiş zamlar göz önüne alınarak bir an önce revize edilmelidir.

Saray müteahhitlerine bütçeden hortum bağlayan, Kur Korumalı Mevduat ile fakirden alıp bir avuç zengine veren iktidar, çiftçiye gelince kapı duvar. Üreticiye çay kaşığının ucuyla veriyor. Mazot ve gübre fiyatlarının yüzde 100 arttığı göz önünde bulundurulduğunda, mısır üreticilerine sunulan sadece yüzde 5,3’lük artış, üreticilerin emeklerine gölge düşürüyor.

Her geçen gün zorlaşan ekonomik koşullarda, mısır fiyatlarındaki bu düşük artışın sürdürülebilir tarımı da tehdit ettiğini belirterek, mısır üreticisinin emeğinin, alın terinin tarlada kaldığını kaydetti. Açıklanan fiyatın üreticinin maliyetini bile karşılamadığını söyleyen Bulut, “Gelecek yıl mısır ekecek çiftçi kalmayacak. Mısır üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları görmezden gelen, adil çözümler üretmeyen iktidar, sürdürülebilir tarımın önündeki en büyük engeldir. Mısır fiyatları, üreticilerin emeklerini ve ekonomik ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde revize edilmelidir”.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP