“TMO, yoğun bir alım kampanyası yürütüyor…”

“TMO, yoğun bir alım kampanyası yürütüyor…”

ABONE OL
Ağustos 19, 2023 10:03
“TMO, yoğun bir alım kampanyası yürütüyor…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yozgat ile Yerköy’deki TMO’nun alım noktalarını gezen Genel Müdür Ahmet Güldal, 21 milyon tonun üzerinde buğday, 8,5 milyon tonun üzerinde de arpa rekoltesi beklediklerini, bunun üzerinde bir rekoltenin de olma olasılığını vurguladı.

Türkiye genelinde hasadın yüzde 80 tamamlandığını, belirten Güldal, açıklamasında şunları söyledi:

“Bereketli bir mahsul senesi geçiriyoruz. TMO yoğun bir alım kampanyası yürütüyor. 8,7 milyon ton alım gerçekleştirdik. Günlük 150-200 bin ton arasında ürün TMO’ya geliyor ve biz alabiliyoruz. Bunun maddi karşılığı da günlük 1 milyar 600 milyon lira. Üreticilerimize 30 gün içinde bedellerini ödüyoruz.

10 milyon tonun üzerinde gelirse ona da tedbirimiz var. TMO’nun herhangi bir depo, personel, fiyat, finans noktasında sıkıntısı, eksikliği söz konusu değildir. Her zaman söylüyoruz; Toprak Mahsulleri Ofisine arz edilen tüm ürünler, buğday, arpa, kalite kriterlerimize uygun olanlar son ürün gelene kadar iş yerlerimiz açık olacak ve alıma devam edeceğiz.

Buna rağmen üreticimiz TMO’ya 513 bin ton ürün teslim etmiş. Bunun maddi karşılığı 4 milyar liradır ve bunun da ödemesi başlamış durumdadır. Yozgat’ta 26 noktada alımımız devam ediyor ve randevularımız açık. Kalite kriterlerimize uygun olan ürünlerin hepsini alacağız. ‘Kaliteli olmasına rağmen TMO kriterlerine uygun olmasına rağmen veremedim’ diyen üreticimiz kalmayacak. 10 milyon ton olur, 12 milyon ton olur sonuna kadar alacağız.

Müstahsil makbuzu veya belgesi alınmak kaydıyla kime satılırsa satılsın buğdayda 1000 lira, arpada 500 lira hububat destekleme primi bakanlığımız tarafından ödenecektir.”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP