Yem fiyatları hayvancılığı zorluyor!

Yem fiyatları hayvancılığı zorluyor!

ABONE OL
Ağustos 17, 2023 08:33
Yem fiyatları hayvancılığı zorluyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde Belediyesi Hayvan Pazarına giderek, hayvanını satış için getiren besicilerin sorunlarını dinledi.

Kesimlik hayvan fiyatlarının çok düştüğünü, yem fiyatlarının ise her geçen gün arttığını söyleyen bir üreticiler, “hayvanlara bakacak gücümüz kalmadı, yem fiyatları sürekli artıyorken Kurban Bayramına göre büyükbaş hayvan fiyatları yüzde 30’a varan oranda azaldı, ama yem fiyatları çok arttı. Bu durumda biz zarar ediyoruz. 50 kilogramlık besi yemi 550 liraya geçti, yoncanın tonu 6 bin lira oldu. Bir hayvana günde 10 kilogram yem veriyoruz. Bunlara 12 ay kapalı alanda bakıyoruz” diyerek yakındı.

Hayvan dışsatımının, yerli üreticiler açısından neden olduğu sorunlara dikkat çeken bir başka besici ise “Başka ülkelerden, hayvan ithal edilmesine bir türlü anlam veremiyorum. Proje gibi bir şey bu. Gerçekten anlamıyoruz. Kendi ülkemizde, üreticiye değer verilmiyor. Bir hayvanın doğumundan itibaren satışa hazır hale getirilebilmesi için 18-22 ay bakılması gerekiyor, ortalama 22 ay bakılıyor. Sattığımız hayvanlardan yem parasını bile çıkaramaz duruma geldik. Verilen emeklerimiz zayi oluyor” dedi.

Artan yem fiyatlarından dolayı besicilerin bir an önce hayvanlarını ellerinden çıkarmak istediğini aktaran CHP’li Gürer, şunları söyledi:

Raftaki etin fiyatı artıyor ama bu artıştan besici yararlanamıyor. Vatandaş da ürünü pahalıya almak zorunda kalıyor. Hayvana bakan, eziyetini çeken para kazanamıyor ama vatandaş pahalıya ürün alıyor. Bu sistem plansızlıktan kaynaklanıyor.

Besiciye yem desteği sağlanmalı, yem fiyatları aldı başını gidiyor, yeme her ay zam geliyor. Besicinin masrafı artıyor. O nedenle besici hayvanını satış için hayvan pazarına getirmek zorunda kalıyor. Ancak pazarlarda çok hareketlilik yok, fiyatlar düştü. Satışlar bekledikleri gibi gerçekleşmiyor. Hayvancılık yapanların sorunları har geçen gün artıyor. Olması gereken; ithal hayvanlardan vazgeçip yerli besiciyi, yerli süt inekçiliği yapanı destekleyip, ürettikleri ürünün değer bulmasının yolu açılmalı. Süt inekçiliği yapan sütten para kazanmıyor, besicilik yapan hayvandan para kazanmıyor. Çözün için ithalata başvuruyorlar. Oysa bizim ülkemizde kendi besicimiz, kendi süt inekçimiz desteklense, bu sorunlar yaşanmaz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP