Beyaz altın üreticinin karabasanı oldu…

Beyaz altın üreticinin karabasanı oldu…

ABONE OL
Eylül 16, 2023 11:19
Beyaz altın üreticinin karabasanı oldu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Tarımın Sesi- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukurova’nın simgesi beyaz altın olarak bilinen pamukta çiftçinin kapkara bir tabloyla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Hasat sürerken çiftçinin maliyetin çok altında seyreden fiyatlardan ve yetersiz destekleme priminden rahatsız olduğuna dikkat çeken Barut, pamuk üreticileri ile dertleşirken sorunlarına ivedi çözüm bulunması için bir kez daha çağrı yaptı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un görüştüğü çiftçiler, pamuğun girdilerle 25 liraya ulaştığını, taban fiyatının 30 lira olması gerektiğini söyledi. Taban fiyatının düşük olması durumunda yeni yıla tarlayı boş bırakacaklarını belirten üreticiler, bu gidişle çiftçiliği bırakmak zorunda kalacaklarını, başta mazot olmak üzere girdilere ulaşmakta zorlandıklarını vurguladılar.

Pamuk üreticileriyle buluşmasında pamuğun stratejik öneminden söz ederek çiftçilerin taleplerine dikkat çeken CHP’li Barut ise şunları söyledi:

“İşin aslı pamuk berekettir ve umuttur. Pamuk beyaz altındır ve 30’dan fazla işkolunun ana hammaddesidir. Ancak çiftçiye ve üretime destek verilmediği için pamuk ekim alanları sürekli azalıyor. Çünkü ürettiğinden kazanamayıp zarar eden çiftçi artık ekim yapmıyor. Ülkemizde 1998-1999 yıllarında 757 bin hektar pamuk ekim alanına sahiptik şimdi ise 360-400 bin hektara kadar geriledi. Çiftçi ürününü maliyetin altında satmak zorunda kalıyor. Tarımda enflasyon yüzde 100’ün üzerinde. Geçen yıl pamuk fiyatları 20 liraydı, şimdi 18 lira gibi fiyat söyleniyor. Bu sene 1 kilogram pamuk üretiminin maliyeti 25 lira. Çiftçiye 30 lira verilmeli. Ama konuşulan bu 18 liralık fiyatlar korkutucudur. Bakın 17-18 liraya pamuk satan üretici hızla üretimden kaçar. Kazanç sağlayamayan çiftçi üretimden çıkıyor. AKP iktidarı da bununla beraber ithalata hız veriyor. AKP iktidarı döneminde 28 milyar dolarlık pamuk ithalatı yapıldı. Her sene 2 milyar dolar para harcayarak 1 milyon tona yakın ithalat yaparak paramızı yabancı ülkelerin çiftçilerine veriyorlar. Eğer biz bu kadar önemi olan pamuğun üretimini arttırmak istiyorsak derhal ve acilen pamuk alım fiyatı ve politikası belirsin. Çiftçinin memnun olacağı 30 lira civarında fiyat açıklayın. Pamukta uygulanan destekleme primi en az 3 lira olarak verilsin. Aksi takdirde ovalarda pamuk ekimi yapılmayacak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP