Çiftçinin aspir hasadı sevinci       

Çiftçinin aspir hasadı sevinci      

ABONE OL
Eylül 20, 2023 15:55
Çiftçinin aspir hasadı sevinci       
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi, çiftçiyi klasik tarım dışında farklı iş kollarına yönlendirerek yüksek gelir elde edilmesi ve aynı zamanda kadınları işgücüne kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda gıdadan ilaç sanayisine kadar birçok alanda yüksek katma değere sahip olan aspir bitkisinin Han’da faaliyet gösteren 93 çiftçiye tohum desteği veren Büyükşehir Belediyesi, ilçede yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

Han ilçesindeki 1200 dekarlık alana ekilen aspir, çiftçinin yüzünü güldürürken hasat işlemlerine de başlandı. İlk hasada Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Anakent Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri ve bölgede faaliyet gösteren çiftçiler katıldı.

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ilçede aspir üretimi için verdiği destek sebebiyle Anakent Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ederek, “Alternatif ürünlerin ekilmesi açısından aspir çok önemli. Çünkü Han ilçemiz su yönünde çok zengin değil. Aspir su ve gübre istemeyen dayanıklı bir bitki. Hasat sonrası tesisimizde yağını çıkarıp başka illere de satacağız. Posası da gübre olarak hayvancılıkta kullanılacak. Bereketli ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

Büyükerşen ve Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı’nın imzaladığı protokolle Han ilçesinde çiftçilere önemli kazanımlar sağlayacak Tıbbi Aromatik Bitki İşleme Tesisi için Distilasyon ve Soğuk Pres Yağ Makinesinin devri yapılmıştı.

Elde edilecek aspir hasadı bu tesiste işlenerek yüksek katma değerli ürün olarak satılacak ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP