Kale biberin hasadı sürüyor…

Kale biberin hasadı sürüyor…

ABONE OL
Eylül 7, 2023 14:47
Kale biberin hasadı sürüyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Standartları Enstitüsü tarafından tescil edilerek coğrafi işaret verilen Kale biberinde hasat sürerken, üreticisinin de yüzünü güldürüyor.

Adını yetiştiği Denizli’nin Kale İlçesinden alan biber bu yıl 800 dekarlık alanda üretildi. Üretim miktarı ise 3 bin ton oldu.

Hasadı yakından izleyen Kale İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Recep Tahtakın, üreticilere yönelik desteklerin ve yardımların aksamadan sürdüğünü belirtirken, kale biberinin tescil ve ayırt edici özelliklerinden söz ederken şunları söyledi:

“2010 yılında biberimize Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Ziraat odamız ve Tarım Müdürlüğümüzün katkılarıyla Coğrafi İşaret alınmış ve Türkiye’nin 3. tescilli biberi olmuştur.  Kale Biberi ilçemizde mikroklima özelliği gösteren Alanyurt, Demirciler, Gökçeören, Habibler ve Özlüce Mahallelerini kapsayan (Akçay Havzası) lokal bölgede en verimli şekilde yetiştirilebilmektedir. Kale biberi iriliği ve gösterişi ile diğer biber çeşitlerinden ayırt edilebilmekte Genellikle 3 damarlı, yağ oranı iyi, etli, meyvesi iri, saman sarısı ve hafif yeşilimsi renktedir. Kale biberinin gen kaynaklarının korunması bizim için çok önemli, biber kale için bir isim markasıdır bunu yaşatacak olan da kurumlarıyla ve üreticileriyle tüm kale halkıdır.”

haber: tarimtv

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP