Lavanta üreticilerine distilasyon makinesi…

Lavanta üreticilerine distilasyon makinesi…

ABONE OL
Eylül 4, 2023 14:15
Lavanta üreticilerine distilasyon makinesi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin/ Tarımın Sesi- Anakent Belediyesi, Gülnar’da lavanta üretimi yapan üreticilerin, lavanta yağı çıkarabilmesi için distilasyon makinesi desteğinde bulundu.

Çiftçiler, Anakent Belediye Başkanı Vahap Seçer’den, lavanta damıtımı için distilasyon makinesi talebinde bulunmuştu. Üreticilerin istemi yanıtsız kalmadı, distilasyon makinesi Köseçobanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne hibe edilerek, tüm mahallelinin kullanımına sunuldu.

Distilasyon makinesi verilmeden önce lavantaların satışını farklı ilçelere giderek ve yaş demet halinde yapan üreticiler, daha az kazanç elde ediyordu. Ürünlerini biçmek için bir gün, götürmek için bir gün, satış için de 2 gün ayırarak 4 gün kaybeden üreticiler, distilasyon makinesi ile rahat bir nefes aldı. Ürünlerini biçen üreticiler, aynı gün distilasyon makinesinde yağını çıkararak, 1 günde işlemlerini tamamlayabiliyor.

Daha önce lavantanın yaş halini demet yaparak, satış için özellikle Silifke ilçesini tercih eden üreticiler, lavanta yağını her yerde satabilecekleri için yakıttan da tasarruf etmiş oluyorlar. Verilen distilasyon makinesinde bir defada 200 kilogramlık ürün işlenebiliyor. Gün içerisinde ise çalışma süresine göre, 1000-1400 kilogram arasında ürün işlenebiliyor.

Anakent Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Hüseyin Topkara, Köseçobanlı Mahallesi’ne yapılan lavanta fidanı destekleri ile distilasyon ünitesi hibesine ilişkin şunları söyledi:

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, Köseçobanlı Mahallesi’ne 2020-2021 ve 2022 yıllarında toplamda 43 bin 333 adet lavanta bitkisi desteği sağlandı. 2023 yılında da bu yetişen lavanta bitkilerinin işlenmesi amacıyla, bu distilasyon ünitesi kuruldu.

Köseçobanlı Mahallemizde 45 üretici, yaklaşık 400 dekarlık bir alanda lavanta bitkisi yetiştiriyor. Distilasyon ünitesi sayesinde, 25 tonluk lavanta bitkisinden; bu lavantanın yetişmiş olduğu toprak, iklim ya da çeşidine göre 750 ile 1250 litre arasında yağ elde edilecek. Bu projemiz ile amacımız, kırsal bölgedeki yetiştiricilerimizin boş ve kurak arazilerini değerlendirerek, alternatif bir üründen gelir elde etmelerini sağlamak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP