Pamukta “taban fiyatının” adı yok!

Pamukta “taban fiyatının” adı yok!

ABONE OL
Eylül 30, 2023 08:11
Pamukta “taban fiyatının” adı yok!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın sesi- Geçen yıl 21 lira alım fiyatı açıklanan pamuk için , Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarımsal Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Çukobirlik), bu yıl 42 randıman bir kilogram kütlü pamuk alım fiyatını 18.5 lira olarak duyurmasına tepkiler büyüyor. Üreticinin, son bir yılda girdilerinde oluşan fiyat artışının fiyata yansıtılmaması, diğer ürünlerde olduğu gibi pamukta da “taban fiyatının adının olmadığı” biçiminde değerlendirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, geçen yıl 21 lira olarak pamuk alım fiyatını açıklayan Çukobirlik’in mazottan gübreye, tohumdan zirai ilaca kadar tüm maliyetler katlanarak artarken bu sene pamuk alım fiyatını 18.5 lira olarak açıklamasına gösterdiği tepkisini şu sözlerle belirtti:

“Bu rezalete denecek söz, bu iktidarın yaptıklarına diyecek kelime bulamıyoruz artık. Aklımızla alay etmeyin, daha fazla pamuk üreticisini mağdur etmeyin. Bu yanlıştan dönün, pamuk üreticisine nefes aldırın! En az 30 lira fiyat açıklayın.

Ülkemiz ve dünya için stratejik bir ürün olan pamuk 30’dan fazla işkolunun ana hammaddesidir. Böylesine önemli bir tarımsal ürün olan pamuğa ve çiftçiye sahip çıkılmıyor ne yazık ki. Çiftçiye ve üretime destek verilmediği için pamuk ekim alanları ülkemizde ne acıdır ki sürekli azalıyor. Emeğiyle ürettiğinden kazanamayıp zarar eden çiftçi artık pamuk tarlalarından uzaklaşıyor, ekim yapmıyor. Ülkemizde 1998-1999 yıllarında 757 bin hektar pamuk ekim alanına sahiptik. Bugün ise 360-400 bin hektara kadar geriledi. Çiftçi ürününü maliyetin altında satmak zorunda bırakılıyor hep. Neden? Çünkü AKP iktidarı ürettirmek istemiyor. Herkes biliyor ki tarımda enflasyon yüzde 100’ün üzerinde. Geçen yıl pamuk fiyatları piyasada 20 liraydı. Çukobirlik geçen sene 21 lira alım fiyatı açıklamıştı. Bugün piyasada pamuk fiyatları 17-18 lira seviyesinde. Bu sene 1 kilogram pamuk üretiminin maliyeti 25 lira. Çiftçiye en az 30 lira verilmeliydi. Ancak çiftçinin emeğini koruması gereken Çukobirlik, hızla işlevinden uzaklaştırılıp fonksiyonu yitirildiği için bugün acınası bir karara imza atıyor. Bunun ve yanlış politikaların sonunda AKP iktidarı ithalata yöneliyor. AKP’nin iktidar döneminde 28 milyar dolarlık pamuk ithalatı yapıldı. Her sene 2 milyar dolar para harcayarak 1 milyon tona yakın ithalat yapıyorlar. Eğer biz bu kadar önemi olan pamuğun üretimini arttırmak istiyorsak çiftçiye ve üretime sahip çıkmalıyız. Çukobirlik açıkladığı kararı revize etsin. Çiftçi pamukta 30 lira alım fiyatı istiyor. Piyasa fiyatı ile arada oluşan farkı destek olarak çiftçiye verin ki üretim sürsün, çiftçinin yüzü gülsün. Stratejik ürün pamuk üretimi yeterince desteklenirse, girdi maliyetleri düşürülüp üretici teşvik edilirse, istikrarlı bir yaklaşım sergilenirse hem pamuk ithalatçısı olmaktan ülkemiz kurtulur, hem çiftçimiz hem de sanayimiz kazançlı çıkar. Tarımsal üretimin, ulusal kalkınmanın ve ekonominin canlanması için bu çağrımıza yanıt verin. “

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP