Sözleşmeli besicilik projesinde hayaller kırık!

Sözleşmeli besicilik projesinde hayaller kırık!

ABONE OL
Eylül 12, 2023 14:20
Sözleşmeli besicilik projesinde hayaller kırık!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılıkta yerli üretimi özendirmek için geçtiğimiz yıl büyük umutlarla yaşama geçirilen sözleşmeli besicilik projesi, yetiştiriciler için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Et ve Süt Kurumu’nun sözleşme kapsamında piyasa ederlerinin üstünde belirlemesi gereken kesim ederlerini, piyasa ederinin altında belirlemesi nedeniyle, yetiştiricilerin, ESK ile yaptığı sözleşmeleri 30 bin lira ceza ödeyerek iptal ettirdiği ortaya çıktı.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, hükümetin bir tarafından artan gıda fiyatlarına karşı yerli üretimi özendirecek yeni vaatler ortaya koyarken, ESK’nın et ederlerini düşürmek için yaşama geçirilen sözleşmeli besicilik projesini sabote edercesine düşük kesim fiyatı belirleyerek yerli üreticiyi cezalandırması tarım politikalarında yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl yaşama geçirilen sözleşmeli besicilik projesinin uygulanmadan rafa kaldırıldığı ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli besicilik projesi kapsamında yetiştiricilerle sözleşme yapacak ve sözleşme kapsamında yetiştirilen hayvanlar ESK tarafından kesilecekti. Proje kapsamında piyasa fiyatlarının üstünde bir kesim fiyatı belirlenerek, yerli üretimin teşvik edilmesi amaçlanıyordu.

Ancak gelinen noktada Et ve Süt Kurumu, bir komisyon tarafından aylık olarak belirlenerek, kurum web sayfasından duyurması gereken kesim fiyatları ile ilgili hiçbir duyuru yapmazken, piyasa fiyatlarının altında belirlenen kesim fiyatlarının da sözleşme yapılan besicilere dayatıldığı ortaya çıktı.

Et ve Süt Kurumu’nun sözleşmeli besicilik projesi kapsamında Eylül ayı için kesim fiyatını prim dahil 220 lira olarak belirlediği ortaya çıkarken, yetiştiricilerin de bu kesim fiyatına tepki göstererek, ESK ile yaptıkları sözleşmeleri iptal ettirdikleri belirtiliyor.

Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli besicilik projesi kapsamında belirlediği kesim fiyatını kurumun web sayfasından yayınlamaması da dikkat çekti.

ESK ile sözleşmeli besicilik projesi kapsamında sözleşme yapan besicilerin, projeden caymaları durumunda 30 bin lira ceza ödemeleri gerekiyor. ESK’nın piyasa fiyatlarının altında kesim fiyatı belirlemesinden dolayı besiciler 30 bin lira cezayı bile ödemeyi göze alarak sözleşmelerini iptal ettirmeleri, hayvancılık için büyük umutlarla hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesinde yaşanan hayal kırıklığını gözler önüne seriyor.

UKON tarafından haftalık olarak yayınlanan kesim fiyatlarına göre, Türkiye ortalaması karkas (yağsız) kesim fiyatı 240 liraya çıkmış durumda. Piyasada kesim fiyatları 240 liraya çıkarken, ESK’nın sözleşmeli besicilik projesi kapsamında sözleşme yaptığı yetiştiricilere piyasanın 20 lira altında kesim fiyatı dayatması, projenin ESK tarafından nasıl sabote edildiğini ortaya koyuyor.

Diğer yandan ESK, sözleşmeli besicilik projesi dışında alımını yaptığı karkas kesim fiyatlarında da göstermelik bir artış yaparak 190 liradan 200 liraya çıkardı. Kesim fiyatlarında yapılan 10 liralık kesim fiyatı yetiştiriciler için bir anlam ifade etmezken, ESK da bu fiyattan hayvan kesemiyor. Kesim fiyatının düşük belirlenmesinden dolayı yerli üreticinin hayvanını kesemeyen ESK, gereksinmesi olan eti ise dışalımla karşılıyor.

Yerli üreticinin hayvanını kesmemek için piyasa fiyatlarının altında kesim fiyatı açıklayan ESK’nın, ihtiyacı olan eti ise dışalımla karşılaması dikkat çekiyor. ESK, her hafta ortalama 50 ton et idışarıdan alınırken, gereksindiği olan eti de dışarıdan alınan etle karşılıyor. Yerli üretimi desteklemek için politikalar uygulaması gereken ESK’nın tam aksine yerli üretime darbe vuracak politikalarla et dışalımı yapması kamuya ait bir kurumun nasıl yönetildiğini acı bir şekilde gözler önüne seriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP