Tarım ürünlerindeki dışalım geçen yıla göre yüzde 31,1 arttı!

Tarım ürünlerindeki dışalım geçen yıla göre yüzde 31,1 arttı!

ABONE OL
Eylül 3, 2023 11:49
Tarım ürünlerindeki dışalım geçen yıla göre yüzde 31,1 arttı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, ülkemizin tarım ürünlerindeki dışalım artışına dikkat çekti.

Tarım ürünlerindeki dışalımın tüm kalemlerde arttığını işeri süren CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Bu dönemde canlı hayvanlar ithalatı yeniden patladı .2023 yılında et ve hayvan ithalatı bitecek diyen AKP’li önceki dönem bakan açıklamaları da boş çıktı ve son yılların en çok hayvan ithalatı bu süreçte yaşandı, et ve et ürünlerinde yüzde 80,5, hububat ve hububat ürünlerinde yüzde 30, meyve ve sebzede yüzde 40, kahve, çay, kakao ve baharatta yüzde 28,3 artış kaydetti.

Yılın ilk yedi aylık döneminde ise ihracat önceki yıla göre yüzde 0,7 oranında azalarak 143 milyar 287 milyon dolara indi. İthalat yüzde 5 artarak 216 milyar 827 milyon dolara çıktı. Dış ticaret açığı ise yüzde 18,1 büyüdü ve 73 milyar 540 milyon dolar oldu.

AKP iktidarı her alanda ithalatla sorunları aşmaya çalışıyor. İğneden ipliğe zam yapan AKP zihniyeti bu kere nerede ise ithal etmediği ürün kalmadı. Ülke ilişkilerinde ithalatı da bir araç olarak kullanan iktidar bu bağlamda ülkemizde üretici, çiftçi, besici düşünülmeden piyasada sorun varsa ithalata yöneliyor. Çiftçiye ekin deyip dağ taş ekilsin isteyen iktidar üretim açığı yok dediği buğday dahi yılbaşından beri 6,5 milyon ithal hububat ile TMO depoları doldurduğu için hasat döneminde çiftçisinden ürün almamak için her yolu denedi. Üretici tüccara mahkum etti. Daha yüksek fiyatlar ile ithalat yaptığı ürünler ile iç piyasayı dengelemek değil ürün yok denmesin diyerek ithalat yapılıyor.

Bu durum, ülke yönetimi açısından, ülkemizin ekonomideki geleceği açısından sürdürülebilir değil. İthalat belli bir yere kadar, ürün açığını giderebilir ama, üretim olmadan, sürekli dış ülkelerden ürün getirerek, ülkemizde ekonomik anlamda sorunları büyütmüş oluyoruz. İthalat yerine üretim artışına yönelik ve üretici, besici, çiftçimizi koruyacak, destekleyecek düzenlemeleri hayata geçirmek zorundayız.

AKP iktidarları döneminde ithalatçı kafa sorunları azaltmadı katladı. Son dönemde düşük taban fiyat politikası da yeni sorunlarda üretecek. Bu gidişattan hemen vaz geçilip, tarımda planlanan, öngörülen ve kendi kendine yol bulunmalıdır. Doğru yol, üreticinin, üretimi desteklenmesidir, ülkeler arası ticaret yapıyoruz diye o ülkenin üretemediği tarım ürününü ithal ederek gümrük vergisi sıfırlayarak ithalat yapma anlayışından vazgeçilmelidir.”  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP