Hindistan cevizi yağı zayıflatıyor mu?

Hindistan cevizi yağı zayıflatıyor mu?

ABONE OL
Ekim 24, 2023 14:56
Hindistan cevizi yağı zayıflatıyor mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan cevizinin faydaları arasında kilo kaybından bağışıklık sistemi ve hafıza güçlendirici etkilere kadar birçok olumlu etkinin yer aldığı belirtiliyor, hindistan cevizi ile ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım:

Hindistan cevizi yağı kilo vermeye yardımcı olur mu?

Hindistan cevizi MCT (medium chain triglyceride) adı verilen orta zincirli trigliserit içerir ve bu tür yağların kilo vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu yağların kalori kısıtlaması olan bir diyette diğer yağ türleri yerine tüketilmesi halinde kilo kaybına yol açabileceğine dair çalışmalar mevcut. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliserit miktarının aslında çok az olduğunu unutmamak önemlidir.

Katı ve sıvı yağların nereden geldiklerine bakılmaksızın aynı miktarda kalori (9 kcal/g) sağladığını da unutmamak gerek. Bu durum herhangi bir yağ türünün çok fazla tüketilmesinin kilo alımına yol açabileceği anlamına gelir.

Hindistan cevizi yağı en iyi yağ alternatifi midir?

Hindistan cevizi yağının doymuş yağ oranı çok yüksektir. Doymuş yağ tüketiminin, kan kolesterolünün ve kalp hastalığı riskinin artması arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar, diyette doymuş yağın doymamış yağ ile değiştirilmesinin kan kolesterolünü düşürdüğünü, kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını destekliyor. Doymamış yağlar avokado, fındık, yağlı balıklar ve zeytinyağı gibi besinlerde bulunur.

Tek bir gıdaya veya besine odaklanmak yerine genel olarak sağlıklı beslenme modellerine odaklanmamız gerektiği de giderek daha fazla kabul gören bir yaklaşımdır.

Hindistan cevizi yağının, sağlığımız için faydalı olabilecek polifenolleri içerdiğini duymuş olabilirsiniz. Bu bileşikler yalnızca hindistan cevizi yağına özgü değildir. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi diyetimizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken çeşitli diğer besinlerde daha yüksek miktarda bulunur. Bu tür yiyecekler bize vitamin, mineral ve lif sağlar. Üstelik bu besinler hindistan cevizi yağından çok daha düşük kalori ve doymuş yağ içeriğine sahiptir.

Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği doğru mudur?

Hindistan cevizi yağının beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur, ancak yeterli ve dengeli bir beslenme programının beyin sağlığı için önemli olduğunu söyleyebiliriz.
Alzheimer hastalığında hindistan cevizi yağı kullanımı da halk arasında yaygın ve oldukça popüler diğer bir durumdur. Tedavi kararları verilirken, bir tedavinin hem kullanımının güvenli hem de faydalı olduğunu gösteren sağlam bilimsel kanıtların olması önemlidir. Alzheimer ve hindistan cevizi yağına ilişkin kanıta dayalı bir çalışma henüz bulunmuyor.

Hindistan cevizi yağının bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğine dair bilimsel bir kanıt da bulunmamaktadır.

Hindistan cevizi yağı sağlıklı bir seçim midir?

Genel olarak, cilt sağlığı için önerilen hindistan cevizi yağının tüketilmesi konusunda sağlığa faydalarını destekleyen güçlü bir bilimsel kanıt mevcut değildir. Hindistan cevizi yağının tadını seviyorsanız, az miktarda, beslenme programınızın bir parçası olarak diyetinize dahil edebilirsiniz. Ancak, sadece 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağında 20 g doymuş yağ bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynaklar:

1.    British Nutrition Foundation, 2022. Some common questions on coconut oil. Erişim: 04.08.2023, https://www.nutrition.org.uk/putting-it-into-practice/make-healthier-choices/some-common-questions-on-coconut-oil/

2.    https://www.sabriulkerfoundation.org/tr/beslenme-ve-saglikli-yasam/detay/hindistan-cevizi-yagi-zayiflatiyor-mu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP