Yerli ceviz üreticilerinin hasat heyecanı başladı      

Yerli ceviz üreticilerinin hasat heyecanı başladı    

ABONE OL
Ekim 14, 2023 11:15
Yerli ceviz üreticilerinin hasat heyecanı başladı      
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Yerli ceviz üreticilerinin hasat heyecanı başladı. Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), 12 Ekim’de dernek üyelerinden olan, Edirne Uzunköprü’de bulunan, donanımı ile teknolojisiyle Avrupa’nın en iyi işletmelerinden biri olan Avrupa Tarım Ceviz Bahçesi’nde hasat etkinliği gerçekleştirdi. Dernek üyelerinin de katıldığı etkinlikte CÜD Başkanı Ömer Ergüder, bu yıl hasat sonunda 4 bin ton ceviz elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Ceviz Üreticileri Derneği olarak, ürettikleri cevizlerin çok değerli olduğunun altını çizen Ergüder, mevsim koşullarına, iklim değişikliğine karşı önlemler aldıklarını belirtti. Su kullanımına fazlasıyla değer verdiklerini, bu nedenle de en baştan ciddi yatırımlar yaparak modern damla sulama sistemlerini kullandıklarını belirten Ergüder, şunları söyledi:

“İnanıyoruz ki, zorlu iklim şartlarına rağmen, bu yılki hasadımız oldukça başarılı geçecek. Yerli ceviz, el değmeden üretiliyor ve hasat sonrası hızla sofralara ulaşabiliyor. Bu nedenle çok daha lezzetli ve ithal ürünler karşısında fark yaratıyor. Ekstra hiçbir işleme maruz kalmadan ürettiğimiz cevizlerimiz, doğrudan tüketiciyle buluşuyor. Bu da dikkat edilmesi gereken konu. Her fırsatta bu konuya dikkat çekiyorum ve sanırım çabalarımız meyvesini vermeye başlıyor. Tüketiciler artık daha da bilinçli. Farkındalıklarını artırmak adına Ceviz Üreticileri Derneği olarak, yeni bir adım da attık. Çok kısa bir süre içinde kendi ürettiğimiz cevizlerimizi yeni markamız altında tüketicilerle buluşturacağız. Ürünlerimizin lezzeti ve kalitesiyle fark yaratacağına eminiz. Bu adım hem yerli üreticilere bir ışık olacak hem de tüketiciler sofralarında çok daha sağlıklı ürünlere yer verecek.

Ceviz fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bu faktörler arasında üreticiye yansıyan maliyetler, iklim şartları, pazar koşulları gibi etkenler yer alıyor. Dolayısıyla da ceviz fiyatı hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Ancak 150 TL ile 160 TL arasında olabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

2011 yılında tarım sektörüyle tanıştıklarını ve o günden itibaren bu yolda büyük bir aşkla yürüdüklerini belirten etkinliğin ev sahibi Avrupa Tarım Bahçesi’nin ortağı Haşimcan Yazıcıoğlu, da açıklamasında “Avrupa tarım olarak, tamamen tek bir alanda tüm teknolojik mekanizasyon araçlarla birlikte el değmeden üretim yapabiliyoruz. Ürünlerimizin daha kaliteli olması için yapay zekâ dâhil birçok farklı uygulamayı sahamızda kullanıyoruz ve bunun da sonuçlarını görüyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP