Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Zeytincilik yasası çiğneniyor   

Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Zeytincilik yasası çiğneniyor  

ABONE OL
Kasım 26, 2023 11:06
Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Zeytincilik yasası çiğneniyor   
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılmasına ilişkin yasaya göre, zeytinliklerin 3 kilometre yakınına hiçbir tesis yapılamaz. Fakat köylüler hem evlerine hem de zeytinliklerine çok yakın yerlerde dinamit patlatıldığını, bunun yasaya aykırı olduğunu belirterek 22 Kasım 2023 tarihinde Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe verdiler, yetkililerin ivedi olarak yerinde inceleme yapmasını istedi.

İkizköy Çevre Komitesi patlama anlarını şöyle dile getiriyor:

Siren seslerin ardından patlamalar başlıyor. Tozun dumana karıştığı o alan, bu yılın Temmuz ayına kadar Akbelen Ormanı’ydı. Şu anda dinamitlerle ve iş makineleriyle yerleşim yerlerinin ve zeytinliklerin hemen yanında ormandan kalan son toprak da   gece gündüz hızla yok ediliyor. Son bir haftadır devam eden patlatmalarda yaklaşık bir seferde 10-11 dinamit patlatılıyor. Tüm dünyanın ölmez ağaç olarak da anılan zeytin ağaçlarının önemini vurguladığı Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde ne yazık ki Türkiye’de zeytin kanunu çiğneniyor, ormanın ardından şimdi de zeytinlikler hiçe sayılıyor.

Biz her şeye rağmen üretmeye, zeytinlerimizi yaşatmaya ve korumaya devam edeceğiz. Akbelen’den, yaşam alanlarımızdan ve de zeytinlerimizden vazgeçmiyoruz. Zeytin için adalet, Akbelen için adalet!”

Zeytin Ağacı Günü’nde bir araya gelecek olan köylü kadınlar, zeytin hasadının ardından hep birlikte zeytinlerini kurup bugünü dayanışma içinde kutlayacaklar

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP