Hayvancılığa bir darbe de ilaç!

Hayvancılığa bir darbe de ilaç!

ABONE OL
Kasım 23, 2023 11:54
Hayvancılığa bir darbe de ilaç!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yaşadığı zorluklar her gün zorlaşırken, bir yandan da hayvanlar için kullanılan ilaçlara gelen zamlar, üreticiyi iyiden işinden soğuttu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Niğde Ömer Fethi Gürer, TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı tarımsal girdi fiyat endeksinde veteriner harcamalarının bir önceki yılın aynı ayına göre %106 oranında arttığını vurguladı.

Ayrıca, hayvanların sağlığı için en çok tüketilen 8 kalem ilacın bir önceki yıla göre fiyat karşılaştırmalarını yaparak ortaya çıkan fiyat artış oranlarına dikkat çeken CHP’li Gürer, şunları söyledi:

Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz zaten zor şartlarda üretimini sürdürüyordu. Şimdi bir de hayvan ilaçlarındaki fiyat artışları eklendi. Hayvancılık girdi fiyatlarının her geçen gün artması, süt ineklerinin kesime gitmesine ve beraberinde hayvan ithalatının yolunu açmıştı. Nitekim bu yıl hayvan ithalatı yapılmayacağı belirtilmesine karşın Plan Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığının bütçesi görüşülürken sorduğum soruya Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın verdiği cevapla bu yılın ilk 10 ayında 682 bin 331 baş hayvan ithalatı yapıldığı ortaya çıkmıştı. AKP iktidarının plansız ve öngörüsüz tarım politikaları hayvancılığımıza darbe üstüne darbe vurdu. Önce yem fiyatlarındaki artış, sonra üreticiden alınan süt fiyatının uzun süre düşük seyretmesi ile başlayan süt ineklerinin kesime gönderilmesi sürecine seyirci kalınması, ardından gelen hayvan ithalatı itirafı ve son olarak veteriner harcamalarını kapsayan ilaç fiyatlarındaki artış AKP iktidarının ülkemizde hayvancılığı bitirme noktasına doğru sürüklediğini gözler önüne sermektedir.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların akciğer, mide ve bağırsaklarında oluşan çeşitli parazitlerin önlenmesi için kullanılan bir ilacın fiyatı (tablet) 20 TL’den 40 TL’ye, farklı marka bir diğer ilacın fiyatı 15 TL’den 35 TL’ye, antibiyotik fiyatı 40 TL’den 100 TL’ye, iç ve dış parazit için kullanılan bir diğer ilacın fiyatı 300 TL’den 500 TL’ye, pire ve kene için kullanılan ilacın fiyatı 150 TL’den 300 TL’ye, enfeksiyonlarında kullanılan ilacın fiyatı 15 TL’den 40 TL’ye, farklı hastalıklara karşı koruyucu amaçla kullanılan aşının fiyatı 250 TL’den 600 TL’ye, deri enfeksiyonlarına karşı koruyan sprey formundaki ilacın fiyatı ise 60 TL’den 150 TL’ye yükselmiş durumdadır. Görüldüğü gibi ürünlerin fiyatları 1 yıl içinde katlanarak artmıştır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP