Kimliksiz hayvan dönemi sona eriyor

Kimliksiz hayvan dönemi sona eriyor

ABONE OL
Kasım 19, 2023 13:50
Kimliksiz hayvan dönemi sona eriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, ‘Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, ‘Göçer Hayvanların Tanımlanması ve Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yürürlüğe girdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, yapılan değişikliklerle; Türkiye’de sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların küpeleme ve kayıt işlemleri ile ilgili mevzuatta değişikliğe gidilerek; kulağı veya her iki kulağı tanımlama amacıyla delinmiş ancak tek veya her iki kulağında da kulak küpesi olmayan hayvanlarla ilgili yapılacak işlemler belirlendi.

Değişikliğe göre, daha önce özgün tanımlama numarası ile tanımlanmamış veya daha önce tanımlandığı halde tanımlama numarası tespit ve ispat edilemeyen hayvanlar ‘tanımsız hayvan’ olarak benimsenecek.

Bakanlıkça belirlenen korunmuş bölgeler dışında olmak üzere, hayvanın aynı özgün tanımlama numarasının belirtilmediği durumlarda, hayvan sahibinden taahhütname alınarak hayvanların tanımlanmamış kabul edilmesi, idari para cezası uygulandıktan sonra yeni kulak küpesi uygulanarak hayvanların tanımlaması sağlanarak, yetiştiricilerin kayıt tutması, izlenebilirlik düzeyi artırıldı.

Haberde, hayvan sahiplerinin; düşen, kaybolan ya da silinen kulak küpelerini geç bildirmeleri, hatalı numara bildirmeleri nedeniyle mükerrer kulak küpe numaralı hayvanların ortaya çıkması önlendi.

Böylece; düşen kulak küpelerinin yerine aynı özgün tanımlama numarasını içeren yenisinin takılması beklenmeden süresi daraltılarak yetiştiricilerin bekleme süresi kısaltıldı.

Değişikliklerle yeni kurulan ve kurulacak olan yol kontrol noktalarında yapılacak kontrollerde saptanması olası , yönetmelik hükümlerine uymayan hayvanların belirlenmesi durumunda; idari ya da adli süreçlerin uzaması, hayvanların yerinde karantinaya alınması işlemlerinde fiziki yer yetersizliği, yediemin konusunda sıkıntıların yaşanması, nakil süresinin uzaması, hayvan gönencine uyulamaması ile ilgili sorunların aşılması sağlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP