“Narenciye üreticilerine sahip çıkın…”

“Narenciye üreticilerine sahip çıkın…”

ABONE OL
Kasım 29, 2023 13:23
“Narenciye üreticilerine sahip çıkın…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana/ Tarımın Sesi– Ticaret Borsası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, narenciye üreticilerinin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bilgiç, konuşmasında politikacılara çağrı yaparak üreticilere sahip çıkılması gerektiğini belirtmesinin ardından şunları söyledi:

“Bölgemizde ve diğer narenciye üretilen yerlerdeki üreticiler bu sene yaşadığı olumsuzluk ve sıkıntılardan dolayı bahçelerindeki ağaçları bir kısmını kesti. Bunların önüne geçilmesi için yetkililerden bir an önce çözüm bulmalarını bekliyoruz. Devletimizin narenciyedeki DFİF desteğini arttırması ve bunu da bir an önce açıklaması lazım. Ancak Narenciyede bu sene yaşanan sıkıntılardan farklı desteklerle üreticimiz rahatlatılabilir. Üretim miktarı önceki yıllara göre daha iyi ancak pazarda ve fiyatta sıkıntılar var.

Ben bugün itibari Adana Ticaret Borsası’nın Kasım ayı meclisi toplantısından Türkiye’deki 81 il ve ilçe belediyelerine seslenmek istiyorum; önümüzde 2024 yılı Mart ayında mahalli idareler seçimleri yapılacak. Narenciye üreticilerine sahip çıkıp, destek olmak için limon, mandalina satın alıp, vatandaşa dağıtabilirler. Bir belediye beş – on milyonluk narenciye alsa, Türkiye çapında ciddi hareketlenme olabilir. Üretici can bulurken kendilerine de farklı bir alan oluşur. Çünkü bu düşük fiyatlara rağmen limonu, mandalinayı evine yeteri kadar götüremeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız var. Maalesef pazarlarda çürük narenciyeleri toplayıp evine götürenler var. Bunu hepimiz görüyoruz. Böyle bir destek ile aynı zamanda halkın sağlığını da olumlu yönde etkileyeceğiz. Narenciye C vitamini deposudur. Sürdürülebilirlik açısından da konuyu ele alacak olursak, dalında kalan ya da yere düşen narenciye Akdeniz Meyve Sineğinin çoğalmasına sebep olacaktır. Önümüzdeki yıl üretilecek olan bütün ürünlerde bundan olumsuz etkilenecektir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP