Rokanın yararları nelrdir?

Rokanın yararları nelrdir?

ABONE OL
Aralık 27, 2023 08:59
Rokanın yararları nelrdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşil yapraklı sebzeler bazı kişiler tarafından oldukça sevilerek tüketilir.

Bu yeşil yapraklı sebzelerden biriside Rokadır. Yeşil yapraklı sebzegillerden olan Roka , sağlık açısından bir çok faydası vardır.

Rokanın üstüne limon yada zeytinyağı eklendiğinde daha güzel tad verir ki ben genelde limon eklerim daha güzel oluyor Genelde Akdeniz ve Ege bölgesinde çokça tüketilen Roka A ve C vitamin içerir.

İçeriğinde potasyum, demir ve kükürt gibi mineral maddeler de bulunur.

Özellikle zayıflamak isteyenlerin diyet yapanların menüsünün vazgeçilmezi arasındadır. Kalori oranı düşük olmakla birlikte 100 gramında 25 kalori vardır.
zbahis giriş
Cinsel gücü artırır ve cinsel hayatinizi düzene sokar.

İdrar sökücü olarak da bilinir. Sindirim sistemini rahatlatarak hazımsızlığı ve şişkinliği önler. Astım hastalarına çok iyi gelen Roka , Bağırsak iltihaplarını önler. Kas kasılmalarını engeller. Kan damarlarına faydalı bir besin kaynağıdır. Omega 3 denildiği zaman akla gelen ilk yeşil bitki olan Roka, birçok kanser türünün engellenmesine yardım eder. Kanserli tümörlerin büyümesini engeller. Özellikle prostat, göğüs, kolon ve yumurtalık kanserlerine karşı koruma sağlar.

Vücudu toksin maddelerine karşı korur. Kolesterolün dengelenmesine büyük katkı sağlar. Mideyi rahatlatır, mide için faydalıdır. Kansızlığa iyi gelir. Karaciğer için büyük fayda sağlar. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Tırnaklar ve saç için de fayda sağlar. Cildin güzelleştirir. Kalsiyum ve demir kaynağıdır. Kemiklerin güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını geliştirir. Alzheimer hastalığının tedavisinde önemli rol oynar.
Dalak için faydalı bir bitkidir.

Roka Nasıl Tüketilmelidir?

Bazıları rokayı pişirerek yer ama en sağlıklı olanı 5 dakika suda haşlayarak yada hiçbir işlem uygulamadan sade çiğ olarak tüketmektir. Tadı biraz ekşi diyenler için üstüne limon sıkarak yemekte yarar sağlar. Ceviz ve peynir ile tüketebilirsiniz yada yoğurdu sos olarak kullanıp tüketebilirsiniz .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP