Yer altı suyuna “tropik meyve” uyarısı…

Yer altı suyuna “tropik meyve” uyarısı…

ABONE OL
Kasım 14, 2023 13:31
Yer altı suyuna “tropik meyve” uyarısı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tropikal meyvelerin üretimi için derin sondaj kuyuları açılıyor. Uzmanlara göre bu durum, yer altı su kaynaklarını tehdit ediyor.

Ntv’de yer alan habere göre, tropikal meyvelerin üretimi sırasında kullanılan su kaynakları, tartışma konusu oldu.

Dr. Kesici “Biz tarımdaki bu şekilde tropikal ürünlerin mutlak suretle kısıtlama getirilmesi gerekir çünkü çok su isteyen bitkilerdir, tarımımızı iklimimize göre ayarlamamamız gerekir. Tropikal bitkilerin üretiminde üreticilerden de sorunlar geliyor kimisi bahçeleri söktüğünü kimisi artezyen kuyularının yetersiz kaldığını söylüyor, bu nedenle pervasız şekilde isteyen istediği şekilde tarım yapmamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Başta Akdeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’de, son yıllarda tropik meyve üretimi artmaya başladı.

Antalya, Mersin gibi illerde muz başta olmak üzere avokado, mango, ejder meyvesi, passiflora gibi 50’ye yakın tropik meyveye yönelik üretim arttı..

Üretim sırasında kullanılan su kaynakları ise tartışma yarattı.

Kısıtlı su kaynaklarını korumak için tropikal meyvelerin üretimine izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Kesici, “Tropikal bitkiler çok su isteyen bitkiler ki bunların yetiştirilmesi yer altı sularının da tükendiğini bize göstermektedir. Tarımda suyun korunması şarttır bunların adı üstünde tropikal bitkisi, tropikal ortamlarda yetişir. O nedenle aklımızı planlarımızı ona göre yapmamız lazım iklimimiz neyse tarımızı da o olmalı.” dedi.

Tropikal meyveleri üretmek için su kaynaklarını harcamak yerine, meyvelerin yurtdışından ithal edilmesi öneriliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP