“Başka ülkelerde tarım yapmak yanlış değil!”

“Başka ülkelerde tarım yapmak yanlış değil!”

ABONE OL
Aralık 3, 2023 14:25
“Başka ülkelerde tarım yapmak yanlış değil!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Sudan’da tarımsal üretim yapma projesi onuncu yılında yalan oldu. O günlerde, bunun gereksizliği, boşa yapılan harcama olduğunu ileri sürenler şimdi iktidarı suçluyor.

İlk olarak 2014 yılında Mehdi Eker’in Tarım Bakanı olduğu dönemde çalışmalar başlamıştı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönemde Sudan ile tarımda işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, konuya ilişkin eski Tarım Bakanı Faruk Çelik’ten gelen notu köşesine alırken şu sözlere yer verdi:

Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik bir bilgi notu gönderdi. Notu okuduktan sonra kendisini telefonla aradım, görüşlerini sözlü olarak da anlattı.

Eski Bakan Faruk Çelik, Sudan’da tarımsal üretim yapılması fikrinin doğru olduğunu ancak projenin doğru uygulanmadığını söyledi. Başarısızlıkla ilgili haberlerde adının yer almasından şikayetçi olan Çelik, Sudan’da arazi kiralanması, şirket kurulması, yönetim kuruluna atama yapılmasının hiçbirisinin kendi döneminde olmadığını söyledi.

Çelik’ten 5 maddelik açıklama

Sudan’da tarım arazisi kiralanması ile ilgili kamuoyunda tartışılan konuya dair bazı hususları açıklama gereği duyduğunu belirten Çelik’in notu aynen şöyle:

1-Sudan’da tarım arazisi kiralanması haberlerde geçtiği gibi 2013 yılında Sn Mehdi Eker’in Bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir. Arazi 99 yıllığına TİGEM TARAFINDAN İŞLETİLMEK ÜZERE kiralanmıştır.

2- Arazide tarım yapılması arazi teslimindeki süreçlerin uzaması nedeniyle Bakanlığım döneminde gerçekleşmemiştir. Bu nedenle de Bakanlığım döneminde arazi ile ilgili özel bir yapılanmaya gidilmemiştir, şirket vb. bir oluşum kurulmamıştır.

3- 17 Ocak 2018’de Sn A.Eşref Fakıbaba’nın Bakanlığı döneminde TİGEM DIŞINDA BİR ŞİRKET KURULMUŞ ve yönetim kurulu üyeliklerine atama yapılmıştır. Ancak, bakanlık ile ilgili olumsuz verilen haberlerde Fakıbaba’nın adı geçirilmeme politikası bu seferde es geçilmemiş.

4- Sn Pakdemirli’nin döneminde yönetim kurulu üyelikleri yenilenmiş, arazi de anlaşılan devralınmış.

5- Son Cumhurbaşkanlığı kararı ile şirket tasfiye edilmiş ve haklar TİGEM e devredilmiştir. Kiralama ile ilgili bir kararda değişiklik bulunmamaktadır.”

Araziyi kiralayan, şirketi kuran ve atama yapan Bakanları yazın

Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik kendi döneminde arazinin kiralanması, şirketin kurulması, yönetim kurulu üyelerinin atanması olmadığını belirttiği notun devamında şunları yazdı: “Ali Ekber bey iyi günler diliyorum. Yukarıda ifade ettiğim gibi ne arazinin kiralanması ne de şirketin kurulması, yönetim kurul üyelerinin atanması benim dönemimde olmamıştır. Ama her dönem olduğu gibi bir olumsuzluk varsa benim resmim ve ismim söz konusu oluyor keşke kiralayan ve özellikle de şirketi kurup yönetim kurularını atayan Bakan’ları yazsaydınız. Ama Faruk Çelik’in ismi geçmeyince haber değeri olmuyor herhalde !!! Siz gerçekten araştırmacı bir gazetecisiniz ama.”

Olumsuz haberlerde adının geçmesini istemiyor

Bu notu aldıktan sonra eski Bakan Faruk Çelik’i telefonla aradım. Haberimde kendisinin “ Sudan konusu bir vizyon meselesidir” sözünü bakanlığın internet sitesinden alarak yazdığımı ve arazinin kiralanması, şirketin kurulması, yönetim kuruluna atama yapılması ile ilgili bir şey yazmadığımı anlattım. Kendisi ile ilgili haberimde olumsuz bir söz olmadığını söyledim. Çelik, benim araştırmacı bir gazeteci olarak tarıma büyük katkı sağladığımı beni kastetmediğini söyledi. Olumsuz haberlerde kendisinin adının, fotoğrafının kullanılmasından rahatsız olduğunu bazı bakanların korunduğunu iddia etti.

Sudan projesi doğru, uygulama yanlış oldu

Sudan’da arazi kiralamanın doğru ama uygulamanın doğru yapılmadığını belirten Çelik; “Bu gerçekten bir vizyon meselesi. Dünyada arazi kiralayan ilk ülke biz değiliz. Başka ülkelerde tarım yapmak yanlış değil. Proje doğru, uygulama doğru yapılmadı.” dedi.

Bakanlığı döneminde ilk kez atıl tarım arazilerini gündeme getirdiğini, planlama ile ilgili önemli adımlar attığını, hayvancılık konusunda ihtisas bölgelerinin belirlendiğini ifade eden Çelik, Milli Tarım Politikası ile kendi döneminde birçok çalışmanın yapıldığını da hatırlattı. Çelik: “Şimdi atıl arazilerin değerlendirilmesi için yasal düzenlemeler yapılıyor. Planlama yapılacak deniliyor. Biz bunların hepsini hazırladık. Bazılarını başlattık. Ama sonra görevimiz bitince bunlar sürdürülmedi. Şimdi ilk kez yapılıyor gibi anlatılıyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP