Çiftçiye bütçeden yetersiz destek…

Çiftçiye bütçeden yetersiz destek…

ABONE OL
Aralık 17, 2023 08:56
Çiftçiye bütçeden yetersiz destek…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekim yapan çitçinin, artan gübre, mazot, tohum fiyatlarının yanı sıra, ürününü değerinde satıp satamayacağı konusunda kaygılarının arttığını belirtti.

CHP’li Gürer, açıklamasında “Cumhurbaşkanlığının verilerine göre, TMO 2024 yılında 3 buçuk milyon ton buğday alacakmış. Bu yıl TMO’nun aldığı buğday ise 10 milyon ton civarında idi. 3 buçuk milyon ton buğday almayı düşünen TMO ya düşük taban fiyat verecek ya da çiftçiden ürün almayacak” öngörüsünde bulundu.

TMO’ya bu yaklaşımdan vazgeçmesi çağırısında bulunan Gürer, şunları söyledi:

“Çiftçinin ürettiği ürün değerinde alınmalıdır. Düşük taban fiyat uygulaması çiftçisi topraktan uzaklaştırıyor. Çiftçi ekim yapıyor, başka yapılacak iş olmadığı için insanlar ekim yapmaya devam ediyor. Buna rağmen her geçen gün çiftçi sayısı azalıyor, ekilen alanlar daralıyor.

Yeni yapılan düzenlemeye göre 2 yıl ekilmeyen araziye devlet el koyacak ve başkasına ektirecek. Oysa ekilmeyen arazinin neden ekilmediği araştırılıp, o kişinin ekim yapması sağlanmalı. Sorunlar sopayla değil, çiftçiye destekle çözülebilir.

2024 yılında çiftçiye verilmesi gereken miktar 411 milyar lira iken, verileceği açıklanan rakam 91 milyar lirada kaldı. Tarımsal desteklemelerde 2024 yılı mazot desteği 16.1 milyon TL’dir. Bir yılda tarımsal amaçlı kullanılan mazot ise 3 milyar litredir. Bu tutarın günümüz mazot değeri litre fiyatı çarpımı durumunda toplam ödeme 117 milyara ulaşmaktadır. Bir litre mazottan alınan vergi 15 lira 34 kuruşluk vergi bulunmaktadır. Çiftçi 16.1 milyar mazot desteğine karşı 46 milyar vergi ödemektedir. İşte sorun burada başlıyor. Çiftçiye gerçek anlamda destek verilmeli ve üretimde kalması sağlanmalıdır. Yoksa Türkiye gıdada çok sorun yaşar.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP