Denizli’de pamuk hasadı…

Denizli’de pamuk hasadı…

ABONE OL
Aralık 5, 2023 14:48
Denizli’de pamuk hasadı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de pamuk üretimi yapan Denizli’de, hasatta sona yaklaşılıyor. Kentin birçok bölgesinde geçen yıla oranla artan pamukta, hasat için makineler çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürüyor.

Tarımv’nin haberine göre, hasat öncesi Sarayköy İlçesi Ada Mahallesinde üreticilerimizle bir araya gelen İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar şunları söyledi:

“Ülkemizin Ege, Güney Doğu Anadolu, Çukurova ve Batı Akdeniz Bölgelerinin ekolojik koşulları pamuk tarımı için elverişli olup, özellikle Denizli’nin de içerisinde bulunduğu Ege pamukları ise kalite özellikleri bakımından standart olarak kabul edilmekte, tekstil sektörü tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. İlimizde pamuk üretimi yoğun olarak Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde yapılmaktadır. Son yıllarda ortalama 95-100 bin dekar alanda üretim gerçekleşmekte iken bu sezon üretim alanı 123 bin 595 dekara ulaşmıştır.

2022 yılında Sarayköy, Pamukkale ve Merkezefendi İlçelerimizde 123 bin 595 dekar alanda 61 bin 932 ton pamuk elde ettik. Makinalı hasat işlemleri devam etmekte hasat yapılan parsellere göre ortalama verim 428,6 kg olup Türkiye’de pamuk üretiminde Denizli 8. sırada yer almaktadır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP