Fındık üreticisi piyasa fiyatlarından hoşnut değil!

Fındık üreticisi piyasa fiyatlarından hoşnut değil!

ABONE OL
Aralık 23, 2023 15:21
Fındık üreticisi piyasa fiyatlarından hoşnut değil!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ordu’da fındık fiyatları üreticinin beklentisinin altında kaldı. Serbest piyasada oluşan fiyatlar, üreticinin ürününü pazara çıkarmasına engel oldu.  Üretici, ürünü satmak yerine bekletmeyi yeğledi.

Birgün’de yer alan habere göre, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada oluşan fındık fiyatlarını üreticinin yeterli bulunmadığını belirtti.

Soydan, 1 ay önce fındık fiyatlarının 100 lirayı aştığını ancak üreticilerin fiyatın daha da artacağını düşünerek, fındıklarını satmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Serbest piyasada fındık, hasat işleminin tamamlanmasının ardından 70 ile 73 TL bandında alımına başlandı. Ardından Toprak Mahsulleri Ofisi levant kalite fındığa 82,5 TL, Giresun kaliteye ise 84 TL fiyat açıklamıştı. Tabii ki serbest piyasa fiyatları önemliydi. Çünkü üreticilerimizin birçok kısmı fındığını serbest piyasaya veriyor. Ç.

Fındık fiyatları hızlı bir yükselişe doğru gitti. Yaklaşık bundan 1 ay önce serbest piyasada fındık fiyatları 100 ile 110 lira arasında oluştu. Bu fiyatlara üreticilerimizin bir kısmı mahsullerini sattı. Ama bir kısmı da şu anda elinde bulunduruyor. Çünkü fındık yaklaşık 1 ay önce hızlı bir düşüş ile beraber 90 lira seviyelerine doğru inmiş oldu. Üreticilerimiz, 100-110 lira bandında fındığımı satmadım, bugünkü fiyata da satmam diyor. Üreticilerimiz düşen fiyatların üzerinde bir fiyatın oluşmasını bekliyor.

Şu anda birçok üretici fındığını çuvallamış bir biçimde evinde bekletiyor. Zaman zaman fındığını kontrol ediyor. Fındığını evinde bekleten üreticilerimiz, ürünü en iyi şekilde kurutan üreticilerimiz. Temizliğini yapmış, muhafaza bir yerde bekleten üreticilerimiz. Bunu yapmamız lazım. Neden? Fındığın aslında sahibi biziz. Yani asıl sahibi üreticilerimiz. Biz ne kadar burada dik durursak ne kadar fındığımıza sahip çıkarsak fiyatları biz belirleyeceğiz. Ama serbest piyasada maalesef üreticilerin beklediği fiyatın oluşmadığını görebiliyoruz. Onun için yüzde 30-40 arasındaki üreticilerimiz şu anda elinde fındığını bulunduruyor. Fiyatlar kısa bir zamanda çıkarsa üreticilerimiz de pazara fındığını indirir. Biz şu anda fındığın kısa bir zaman sonra yükselme eylemine doğru geçeceğini düşünüyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP