Fransa, ‘iklim davasında’ ceza almaktan kurtuldu

Fransa, ‘iklim davasında’ ceza almaktan kurtuldu

ABONE OL
Aralık 24, 2023 09:20
Fransa, ‘iklim davasında’ ceza almaktan kurtuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransız hükümeti, iklim konusundaki ‘eylemsizliği nedeniyle’ yapılan ve ‘yüzyılın davası’ denilen ceza başvurusunda 1,1 milyar euro ödemekten kurtuldu.

Paris idare mahkemesi yayınladığı kararda, “Mahkeme, devletin, aleyhinde verilen tedbir kararına uygun olarak, söz konusu zararı giderebilecek tedbirleri kabul ettiğini veya uyguladığını tespit etmiştir” denildi.

Söz konusu karar, çevre kampanyası yürütenlerin, iddia edilen hatalar nedeniyle devlete 1,1 milyar euro ceza verilmesi yönündeki girişimlerine darbe vurdu.

Mahkeme ayrıca, 2021 ve 2022 verilerinin bazı eksiklikler göstermesine rağmen, fazla emisyonların 2023’ün ilk çeyreğinde keskin bir düşüşle dengelenmesi nedeniyle bunların bir cezayı haklı çıkarmadığına da hükmetti.

Çevre örgütlerinin girişimleri boşa çıktı

Söz konusu karar, Fransa’nın iklim değişikliği taahhütlerini yerine getirmesi ve en geç Aralık 2022 sonuna kadar ekolojik hasarı onarmak adına daha fazla karbon emisyonu artışını durdurmak için önlem alması yönündeki yasal karardan iki yıl sonra geldi.

Aralarında Greenpeace ve Oxfam’ın da bulunduğu gruplar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin emisyonları azaltmaya yönelik ilk mahkeme kararına uymak için yeterli adımları atmadığını iddia ederek devlete ceza verilmesi için başvuruda bulunmuştu.

euronews

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP