Gürer’den “traktör yoktu” tepkisi…

Gürer’den “traktör yoktu” tepkisi…

ABONE OL
Aralık 16, 2023 13:12
Gürer’den “traktör yoktu” tepkisi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Türkiye’de AK Parti’den önce traktör yoktu” şeklinde sözler sarf eden AKP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta’ya tepki gösterdi.

1923 yılında Cumhuriyet kurulduğunda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk yönergelerinden birinin de tarımda makineleşmenin gerçekleşmesi yönünde olduğunu anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu nedenle 221 traktör ithal edildi. Atatürk’ün de üzerinde olduğu traktör fotoğrafları arşivlere girildiğinde görülebilir” dedi.

Türkiye’de 1944 yılında 956 traktörün bulunduğunu vurgulayan CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“1960 yılında ülkemizde 42 bin 136 traktör vardı ki, Türkiye o dönemde traktör üretimine de başlamıştı. 1980’lere kadar traktör üretimi hızla arttı. 1980’lerden sonra traktör fabrikalarından birinde ben de genel müdür olarak görev yaptım. Ama AK Parti Grup başkanvekilinin sözlerini duyunca, insanın  ‘bu kadar da olmaz’ dedirtiyor Sanayi ve Teknoloji Bakanı da bu konuşma olur ken Mecliste genel kurulda idi. En azından Bakan bir düzeltme yapmalı idi. Grup Başkan vekili Usta bu sözlerinden sonra da konuştu ancak bir düzeltme yapmadı. Görünen o ki sözlerini düzeltme yerine hala öyle sanıyor. Cumhuriyet Tarihi bilmemekte böyle bir şey.

Çünkü 2000 yılına gelindiğinde ülkemizde traktör sayısı 941 bin 843 adetti. 1 tane değil, 5 tane değil, 10 tane değil, neredeyse 1 milyon traktör vardı ülkemizde” diye konuştu.  Gürer bir traktör fabrikasında   1980 sonrası yönetici olarak çalıştığını da ifade ederek 1960’lardan sonra ülkemizde üretimi yapılan traktörler ile Türkiye Traktör üretiminde de önemli bir aşamaya erdiğini ifade etti.  Gürer, AKP ile AKP’den önce bir şey yoktu masalının iş yaptığı sanısı bundan sonrada benzer açıklamaların olması olası kılıyor. Cumhuriyet Tarihini bilmeyenler  sanayi unun, şekerin, bezin ithal olduğunu ve ülkemizde  Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan fabrikalarla üretildiğini öğrenmeyenler, fabrika yapan fabrika olduğu gibi tiyatro salonlarına dahi sahip şeker fabrikalarını yapmak değil satmaktan anlayanların, ülkenin dünü bugünü arasında kamu da sata sata bitiremedikleri varlıkların nasıl oluştuğunu ve halen dünya Endüstri 5.0 geçmişken Endüstri 3,5  da debelendiğini göstermemek için her türlü ifadeyi rahatlıkla kullanabiliyorlar.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP