“IPARD 2024’te AB onay verirse olacak”

“IPARD 2024’te AB onay verirse olacak”

ABONE OL
Aralık 1, 2023 14:00
“IPARD 2024’te AB onay verirse olacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının 2024 yılına ait mali bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısında, Bakan İbrahim Yumaklı’ya IPARD Programıyla ilgili soru yöneltti.

CP’li Gürer, Bakan Yumaklı’nın “IPRAD’ı 81 ile çıkartacağız” şeklindeki sözünü de anımsatarak, “Avrupa Birliğiyle proje için anlaşma sağladınız mı?” şeklinde soru yöneltti.

Gürer’in sözlü sorusunu yazılı olarak yanıtlayan Bakan İbrahim Yumaklı, IPARD-3 Programının coğrafi kapsamının genişletilerek uygulamasının ülke geneline yaygınlaştırılması ve böylece IPARD hibelerinden bütün illerin yararlanmalarının sağlanması amacıyla Bakanlıkları tarafından çalışmalar yapıldığını belirtti.

Avrupa Birliği ile müzakereler gerçekleştirildiğini, Bakanlar düzeyinde mektup teatisi ile anlaşma sağlandığını açıklayan Bakan Yumaklı, şöyle dedi:

IPARD Programının ilk defa uygulanacağı 39 ilimizde TKDK İrtibat Ofislerinin kurulması ve tefrişi ile ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır. Bu illerde görevlendirilmek üzere TKDK personelleri arasından istekli olanlar belirlenmiş ve görevlendirme işlemleri başlatılmıştır. IPARD’ın ülke genelinde uygulanmasına ilişkin program değişikliğinin Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmasını müteakip yetki devri alınarak 2024 yılında Niğde dahil olmak üzere halihazırda IPARD Programı uygulanmayan 39 ilimizde de IPARD 3 Programı uygulanacaktır.”

CHP Milletvekili Gürer, değerlendirmesinde “2007 yılında IPARD başladı ve aralarında Niğde’nin de bulunduğu tarım illeri alınmadı. 42 il dışında kalan iller IPARD’dan yararlanamadı. Sürekli program dışı kalan illere söz veriliyor ve IPARD’a alındınız diyerek kırsal kalkınma programı kapsamında verilen desteği IPARD diye anlatıyorlar. 2023 yılında Niğde IPARD’a alındı açıklamaları yapıldı. Bakan 2024 yılında Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması ile olacağını ifade ediyor. Bu durumda IPARD yine Avrupa Konseyi kararına kaldı. Tüm illerde bu süreç olmasını istiyoruz. Ancak daha Avrupa Komisyonu onaylamadan kamuoyuna doğru bilgi verilmiyor” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP