Tarıma bilimsel destek…

Tarıma bilimsel destek…

ABONE OL
Aralık 25, 2023 14:07
Tarıma bilimsel destek…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa/ Tarımın Sesi– İnsanlığın bir iklim krizi ve ona bağlı bir gıda krizi ile yüz yüze olduğu bir dönemde artık tüm dünya, tarımsal üretimin önemini kavramış durumda. Ancak yanlış tarım politikaları, her geçen gün çiftçiyi üretimden uzaklaştırıyor.

Nilüfer Belediyesi, üretimden uzaklaşan, küsen çiftçiyi tarıma özendirecek örnek bir projeyi yaşama geçirdi. 2020 yılını Tarım Yılı ilan eden , tarımın özendirilmesi için hem yurttaşa hem çiftçiye fide desteği veren, yerel tohumları çoğaltıp dağıtan, eğitimler düzenleyen Nilüfer Belediyesi yerel yönetim olarak Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirdi.

“TOPRAK YAŞAMDIR

Nilüfer Belediyesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ile iş birliğiyle “toprak yaşamdır” sloganıyla başlattığı bilimsel çalışmalar sonucunda kentin tamamında arazilerin ayrıntılı toprak etütlerini yaptı ve köy bazlı güncel arazi kullanım haritalarını çıkardı.

Böylece Nilüfer Belediyesi, yeni toprak sınıflandırma sistemine dayalı olarak üretilmiş “Ayrıntılı Temel Toprak Haritası” sayısal verilerine sahip olan; toprak bireylerinin sayısını belirleyerek uluslararası sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandıran ve toprakların verimlilik durumlarını ve sorunlarını, arazi yetenek, sulu tarıma uygunluk ve tarımsal kullanıma uygunluk sınıflarını belirleyen ilk belediye oldu. Çalışmaya Bursa Uludağ Üniversitesi’nin yanı sıra Çukurova Üniversitesi, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nden de araştırmacılar katıldı.

BU PROJEYLE TARIMSAL VERİM ARTACAK

2020 yılında başlanan “Nilüfer İlçesi Arazilerinin Detaylı Toprak Etütleri, Arazi Kullanım Planı ve Köy Bazlı Güncel Arazi Kullanım Haritalarının Hazırlanması Projesi” kapsamında ilçenin arazi ve toprak varlığı uydu teknolojileri yardımıyla belirlenerek tüm karakteristik ve yetenekleri tanımlandı, uluslararası standartlara uygun olarak sınıflandırıldı ve detaylı olarak haritalanması yapıldı.
Üniversite-yerel yönetim iş birliğinin de en güzel örneği olan bu projeyle; Nilüfer’in toprak yapısına göre pazar değeri olan ekonomik ürün deseninin oluşturması amaçlanıyor. Ayrıca; tarımsal verimin artırılması, bilinçsiz gübre kullanımının önüne geçilmesi, toprak yapısına uygun sulama sistemlerini belirleyip su israfının önüne geçilmesi, üretim maliyetlerini asgariye çekilerek üreticilerin gelir ve refah seviyelerinin yükselmesi de projenin hedefleri arasında.

VERİLERE İSTEYEN HERKES ULAŞABİLECEK

Projenin, tarımı sürdürülebilir hale getirmek adına çiftçiler için üretimde yol haritası olacağını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Çiftçilerimiz, proje sonucu elde edilen verilere Nilüfer Belediyesi’nin web sayfası üzerinden parsel numaralarını girerek ulaşabilecek. Bu verilerden topraklarında hangi ürünlerin daha verimli yetişebileceğini, ne kadar suya, ne kadar gübreye ihtiyaç duyulacağını görecekler. Dileyen herkes kendi parselindeki toprağın niteliklerini bu şekilde öğrenebilecek. Böylesine kapsamlı bir bilimsel çalışmanın verilerinin tüm kamuoyunun paylaşımına sunulması, Türkiye’de ilk kez Nilüfer Belediyesi tarafından gerçekleştirildi” dedi.
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, bu çalışmanın tarım topraklarının amaç dışı kullanımının önlenmesini, nitelik ve yeteneklerine göre değerlendirilmesini ve Bursa tarımının gelişimine de önemli katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

ÇİFTÇİLERE YOL HARİTASI

Projeyi yürüten Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, elde edilen verilerin, katma değeri yüksek ürünlerin üretimini artırmak, tarımı sürdürülebilir hale getirmek adına çiftçilere yol gösterici olacağını vurguladı. Arazi çalışmalarına Nilüfer’in kuzey batısındaki Çatalağıl Mahallesi’nden başladıklarını söyleyen Aksoy, 75 adet toprak profilinin kazılarak tanımlandığını ve örneklendiğini söyledi. Prof. Dr. Aksoy, “Nilüfer’in arazilerinde yürütülen detaylı etüd ve haritalama çalışmaları sonunda ilçeyi karakterize eden yeryüzü şekillerini oluşturan fizyografik üniteler ve alt üniteleri üzerinde oluşmuş 73 adet toprak serisini tanımlayarak örneklendik ve arazi kontrollerinde belirleyerek haritalandırdık” dedi.

Aksoy, proje ile elde edilen verilerin hem çitçiye yol göstereceğini hem de kentin planlamasından sorumlu kurumlara kentin planlamasını yaparken kaynak olacağını söyledi.

Giderek zorlaşan şartlarda tarım yapan çiftçi de Nilüfer Belediyesi’nin kendilerine sunduğu bilimsel verilerden umutlu. Daha bilinçli üretim yapacaklarını belirten çiftçiler, “Bu verilere göre tarlamızda hangi ürünü ekeceğimize karar vereceğiz. Böylece daha çok verim alırız. Bu da ekonomik olarak da bize fayda sağlayacak” dediler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP