Üreticiye badem fidanı dağıtıldı…

Üreticiye badem fidanı dağıtıldı…

ABONE OL
Aralık 15, 2023 09:52
Üreticiye badem fidanı dağıtıldı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi, üretimi desteklemek, tarımsal kalkınmanın önünü açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Anakent Belediyesi, ‘Badem Fidanı Dağıtım Töreni’ ile Aydıncıklı ve Tarsuslu üreticiye de ulaştı. Aydıncık’ta 131 üreticiye toplam 3 bin 947 adet, Tarsus’ta ise 11 üreticiye toplam 330 adet badem fidanı desteği verildi. Bu yıl Mersin genelinde bugüne kadar toplam 533 üreticiye, 15 bin 986 adet badem fidanı teslim edildi.

Anakent Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi’nde Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Aysun Seçkin, Aydıncık’ta yapılan dağıtımına ilişkin verdiği bilgilerde şu sözlere yer verdi:

“Şu anda Aydıncıklı üreticilerin talebi üzerine, 131 üreticimize yaklaşık 4 bin adet badem fidanı dağıttık. Badem, bölgemize çok uygun bir bitki olduğu için çok talep var. 600 – 1000 rakımlarda yetişen, masrafı ve fazla bakımı olmayan ve bu yörenin topraklarına çok uygun olan bir bitki. Dolayısıyla insanlar fazlaca talep ediyor. Ayrıca günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi de tarımsal sulama. Su kıtlığı yaşıyoruz. Bu noktada da badem, susuzluğa dayanıklı bir bitki ve çok fazla hastalık zararlısı yok.

İnsanlar çok az masrafla, yüksek gelir elde edebilmenin bademden geçtiğini anladılar. Biz 3 yıldır sürekli anlatıyoruz. Badem yaklaşık 7 yaşında tam anlamıyla ekonomik verime ulaşan bir bitki. Dekardan, yıllık ortalama 400 kilo kadar kabuklu badem alabiliyorlar. İç badem olarak satacak olurlarsa da, 150-200 kiloya kadar ürün alabiliyorlar. Piyasadaki fiyatlar da oldukça yüksek.

Diğer ürünlerde olduğu gibi bademin budaması, ilaçlaması, gübrelemesi çok fazla olmuyor. Dolayısıyla girdi maliyetleri düşüyor, ama gelir üst seviyelerde kalıyor. Çünkü badem herkes tarafından tercih edilen bir ürün.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP