Üreticiye tarımsal sulama desteği…  

Üreticiye tarımsal sulama desteği…  

ABONE OL
Aralık 27, 2023 13:01
Üreticiye tarımsal sulama desteği…  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü iklim değişikliğine bağlı olarak kuraklık sorunuyla mücadele etmek amacıyla vahşi sulamanın önüne geçmek için açık-kapalı devre sulama sistemleri projelerini hayata geçirdi.

Bu kapsamda Manavgat Çardak Taşağıl, Kaş Yuvacık, Gündoğmuş Köprülü, Bedan, Karadere, Güneyyaka, Kumluca Beykonak, Korkuteli Beğiş, Yukarıkaraman, Taş Kesiği, Konyaaltı Geyikbayırı, Döşemealtı Kevşirler ve Kovanlık, Elmalı Çukurelma ve Çobanisa, Kemer Ulupınar Sulama Tesisi ile Demre Gürses Davazlar Yavu Kapaklı Terfili Sulama Tesisi yapıldı. Bu sayede su kaynakları idareli kullanılarak, boşa akan suyun tarımsal sulamada doğru şekilde kullanılması sağlandı ve yeraltı su kaynaklarının beslenmesiyle gereksiz su kullanımının yol açtığı zararların önüne geçildi.

Tarımın yoğun yapıldığı ilçelerde kurulan tesisler ile 22000 dekar alan vahşi sulama sisteminden açık ve kapalı sisteme geçti. 5500 çiftçi ailesine doğrudan fayda sağlanırken, geri göç teşvik edildi. Su kullanımında %60 tasarruf, verimlilikte %55 artış sağlandı.

ENERJİ MALİYETİ OLMADAN TARIMSAL SULAMA

Türkiye’de bir ilk olarak Sülekler ve Bahçeyaka mahallelerine kurulan güneş enerji santraliyle üreticinin enerji maliyeti olmadan tarımsal sulama yapması sağlanıyor. Proje kapsamında Korkuteli Sülekler’de yaklaşık 1000 dekar alanda yer alan meyve bahçelerinin sulanması amacıyla GES’li Sulama Tesisi Projesi hazırlanarak yapımı tamamlandı.

Sülekler’de sulanması planlanan bahçelere en yakın enerji nakil hattı 3000 metre uzaklıkta bulunuyordu. Kuyudan elektrik enerjisi ile su çıkarılıp, sulamada kullanılamadığı için taşıma su ile sulama yapılmak zorundaydı.

118 BİN 750 DEKAR ARAZİNİN SULAMASINA KATKI

Anakent Belediyesi üreticinin verimi ile kazancını artırmak için tarımsal sulamayı desteklemek, su savurganlığını önlemek amacıyla 2019 yılından günümüze dek toplam 102 mahallede 460.897 metre metre boru, 273 adet sulama amaçlı vana, 7 adet motopomp, 86 adet sulama hidrantını 8670 çiftçi ailesinin kullanımına sundu. Bu sayede 118.750 dekar tarım arazisinin sulanmasına katkıda bulunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP