Yaz saati uygulamasından “ödün” yok; devam!

Yaz saati uygulamasından “ödün” yok; devam!

ABONE OL
Aralık 14, 2023 08:03
Yaz saati uygulamasından “ödün” yok; devam!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis Genel Kurulu’nda, sabit saati uygulaması vazgeçilmesini istedi.

CHP’li Gürer, yaz saati uygulamasıyla gece karanlığında milyonlarca öğrenci, memur, işçinin gün aydınlanmadan yola koyulduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın kış saati uygulamasına geçilmesi talebi vardır. Bakan olarak, 2016 yılında başlayan sabit saat uygulamasıyla 10 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanıp 15,5 milyar bir faydadan söz etmektesiniz. Gün ışımadan konutlarda, iş yerlerinde en az bir saat zorunlu enerji tüketilirken tasarruf nasıl sağlanmaktadır.

Yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisinin ve psikolojik, sosyolojik etkilerinin incelenmesinde görev alan, imza atan üniversite görevlileri kimlerdir? Bu raporlar, yaz saatinden vazgeçildiğine göre hangi veri ve kriterleri içermektedir? Okula giden öğrenci, öğretmen, memur ve geniş bir toplum kesimi mağdurdur. Yaz saati uygulamasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz,

Türkiye’de 1940 yılında yaz saati uygulamasının Avrupa’yla aynı tarihlerde yapılmasına karar verilmiş. 1962-72 arasında Türkiye’de aralıklı olarak bugünkü gibi yaz saati uygulaması yapılmış. 78-84 arasında ise sürekli yaz saati uygulamasına geçilmiş. Yine, petrol krizinin doğurduğu -yani enerjiyi verimli kullanalım diye- 84 yılından sonra da Batı’yla daha uyumlu olabilmek için yaz saati uygulaması değiştirilmiş”

11 KİŞİLİK AKADEMİSYEN HEYETİNDE KİMLER VAR?

20 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesiyle bir protokol kapsamında yaz saati uygulamasının enerji verimliliğine etkisinin araştırıldığına değinen Bakan Bayraktar, 11 kişilik akademisyen heyetinin içerisinde psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü uzmanları, sosyologlar ve diğer teknik ekibin yer aldığını belirtti.

Genel Kurul’da CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ısrarlı bir şekilde “Bu heyette kimler var, isimlerini açıklayın” şeklindeki çağrısını yanıtsız bırakan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, “Yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanması, enerji planlaması, iktisadi kazanç, sosyolojik ve psikolojik anlamda daha doğru olacaktır, Türkiye’de, İstanbul’da güneş saat 08.20’de ağarıyor, Paris’te saat 08.34’te, Berlin’de yine sekiz buçukta güneş ağarıyor; oralarda hiçbir problem olmuyor, bizde neden problem oluyor, anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP