Belediyeden, Bodrum Mandalina üreticisine destek

Belediyeden, Bodrum Mandalina üreticisine destek

ABONE OL
Ocak 11, 2024 11:55
Belediyeden, Bodrum Mandalina üreticisine destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Üreticilerden gelen talepler doğrultusunda Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri tarafından mandalina bahçeleri geziliyor. Hastalıksız, uygun kalibrede ve reyon satışına uygun mandalinalar seçildikten sonra alımı yapılıyor.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, haftalık sipariş miktarına göre kesim yapılan bahçelere boş kasalar bırakıyor. Üreticiler kendi hasatlarını gerçekleştirdikten sonra hasadı yapılan mandalinalar Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından tartılarak satın alma işlemi yapılıyor.

Satın alma işlemi yapılan Bodrum mandalinaları Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından zincir marketlere gönderilerek coğrafi işaretli ürün etiketiyle satışa sunuluyor.

Mandalina bahçelerinden tüm Türkiye’ye ulaşan ortak çalışma programı sayesinde, bahçe sahipleri yıllar sonra bahçelerinde aileleri ve dostları ile mandalina hasadı yapıyor, imece ruhunu yeniden canlandırıyor.

Ayrıca çalışmalar kapsamında son 10 yılda ilk defa üreticiden 20 bin kilogram yeşil mandalina alımı da gerçekleştirildi.

Mandalinaların yere dökülmekten kurtardığı için Bodrum Belediyesine teşekkür eden mandalina üreticisi Dursun Dıngıl, gelişmelere ilişkin şunları söyledi: “Mandalinaları kendimiz topluyoruz ve kasalıyoruz. Belediye ekiplerimiz de gerekli yerlere dağıtımını yapıyor. Basit gibi görünebilir ama bu mandalinaları yetiştirmek çok büyük emek istiyor. Umarım bundan sonra da bu hizmetler devam eder ve bu ürünler dışarı pazarlara da açılır. ”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yapılan çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Kentimizin önemli bir simgesi, halkımız için gelir kapısı olan mandalina bahçelerinin betonlaşmaya yenik düşmemesi, ürünlerinin hak ettiği değeri bulması için mücadelemizi yıllardır sürdürüyoruz. Bu eşsiz ürünün adını daha çok kişiye duyurmaya ve üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP