Güzel bir ilkyaz bahçesi nasıl yapılır?

Güzel bir ilkyaz bahçesi nasıl yapılır?

ABONE OL
Ocak 21, 2024 13:28
Güzel bir ilkyaz bahçesi nasıl yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bahçenizi güzelleştirmenin ve etrafınızı çiçeklerle renklendirmenin tam zamanı. Harekete geçip bahçenizi farklı kılın, doğanın coşkusuna ortak olun.

1. İlkyaz bakımı

Kış mevsimi sonrası bahçemizin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Kış aylarında bahçedeki tüm bitkilerde olduğu gibi çimlerde de deformasyon meydana gelir. İlkbaharda önlem alınması gereken en önemli konulardan biri yabani otlardır. Özellikle çim alanlarda ilkbaharda çıkan yabani otlar elle sökülerek veya ilaçlanarak temizlenebilir.

2. Bitkilerinizi şekillendirin

Bahçem çok sıradan diye üzülmeyin. Bahçenize topiary sanatıyla hareket katmanız mümkün. Zarif bitkilerinizi hayvan figürlerine, geometrik desenlere çevirebilirsiniz.

3. Bahçeniz mis gibi koksun

Balkonunuzun kapısını açtığınızda rüzgarın evinize mis gibi kokular getirmesini istemez misiniz? Yaz dönemi uzun süre çiçekli kalan bitkilerin dikilmesi için en uygun zamandır bahar ayları. Bu dönemde bahçenize begonya, camgüzeli, kadife, ateş çiçeği, yıldız çiçekleri, petunya dikebilirsiniz. Bahçedeki tam gölge alanlarda camgüzeli, yarı gölge ortamlarda begonya ve güneşli alanlarda da ateş, kadife ve horozibiği yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bahar aylarında açan ve tüm yaz çiçekli kalan bitkileri dikmek için de en uygun zaman.

4. Çiçeklerinize alan açın

Bahçenizi sıradanlıktan kurtarmak istiyorsanız, daha önce denemediğiniz yerleri çiçeklendirebilir, çakıllarla düzenlemeler yapabilirsiniz. Çiçekler için çitlerin yanında, kapı yanlarında her zaman yer açılabilir. Pontlarla küçük havuzlar, yine taşlardan oluşan küçük şelaleler de oluşturabilirsiniz. Böylece bahçenizi farklı ve sürprizlerle dolu bir hale getirebilirsiniz.

5. Oturma köşesi hazırlayın

Sevdiklerinizle bahçenizin keyfini çıkarmak ya da akşamları çimen kokusunu duyarak kitap okumak için oturma köşesi yapabilirsiniz. Köşenizde minderlerin özellikle fermuarlı, astarlı ve biyeli olmalarına dikkat etmelisiniz, çünkü yıkarken size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca köşenizi fener ve çeşitli aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

6.Odak noktası yaratın

Bahçenizin dikkat çekici olmasını istiyorsanız, heykel ve büyük dekoratif saksılar kullanarak odak noktası yaratabilirsiniz. Böylece bahçenizi daha ihtişamlı bir görünüme kavuşturup seçtiğiniz heykellerle tarzınızı yansıtabilirsiniz.

7. Bahçenizi aydınlatın

Gün batımında ve akşamları patikalarınızı aydınlatmalısınız. Bahçenizin güzelliği hava kararınca da fark edilmeli. Bahçe düzeninde aydınlatma oldukça önemlidir ve son dakikaya bırakılmamalıdır. Tarzınıza göre, spotlar veya romantik aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı ağaçlarınıza küçük lambalar asarak ışık oyunları yapabilirsiniz.

8. Paravan kullanmayı deneyin

Kirli bir duvarı gizlemek ya da beğenmediğiniz bir alanı hoş göstermek için, çiçeklerinizi de sergileyebileceğiniz dekoratif paravanlar kullanabilirsiniz. Paravanlarla bahçenizde bölümler oluşturabilirsiniz.

9. Aksesuarları unutmayın

Dekorasyonda ayrıntılar önemlidir. Çimenlerin üzerine, çalılıkların, çiçeklerin arasına heykelcikler, fenerler yerleştirebilirsiniz.

10. Patikalar oluşturun

Bahçenizde rahatça, bitkilerinize zarar vermeden yürümek için kaya ve çakıl taşlarıyla yollar yapabilirsiniz. Patikalar yağışlı havalarda kayganlaşabilir, bu yüzden temizlemeniz gerekir. Çiçeklerle patika kenarlarını renklendirebilirsiniz. Böylece patikanız şirin ve belirgin bir hal alır.

11. Mobilyalarınızı canlandırın

Eskiyen ahşap bahçe mobilyalarınızı atmayın. Eski bank ve masalarınızı yeniden boyayıp yada cilalayarak tekrar yaşama kazandırabilirsiniz.

12. Göze hitap edin

Bahçenizde çiçeklerden başka göz zevkine hitap edecek dekoratif ürünler de bulundurmalısınız. Çeşmeler, doğal taşlar bahçe dekorasyonunuzun doğallığını pekiştirir.

Evim Dergisi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP