“Köylüye akmayan suyun bedeli ödetiliyor!”

“Köylüye akmayan suyun bedeli ödetiliyor!”

ABONE OL
Ocak 9, 2024 14:54
“Köylüye akmayan suyun bedeli ödetiliyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Asu Kaya, Osmaniye merkeze bağlı Sarpınağzı köyünde, köylülerle bir araya geldi.

Köylülerin sorunlarını dinleyen Kaya, yaptığı açıklamada, “Osmaniye merkeze bağlı Sarpınağzı köyünde, tarlalarını su olmadığı için ekip biçemeyen köylülerimiz, kullanmadıkları suyun parasını DSİ’ye kat be kat ödemekten şikayetçi. 2019’dan beri köylülerimiz mağdur ediliyor, DSİ pompalarından su gelmiyor” dedi.

Chp’li Kaya, Sarpınağzı köyünde, köylülerin akmayan suyun parasını, sırf pompa sahasında kalmaları nedeniyle ödemek zorunda bırakıldıklarının belirterek şunları söyledi:

“Köylülerimize, seçimlerde %50 sulama desteği sözü verilmişti. Ancak, üretmesine rağmen evrak eksiği olan köylülerimize bu destek sağlanmadığını, evrakı olup da üretim yapmayan köylülere ise bu desteğin verildiğini, köylülerimiz arasında bir adaletsizlik olduğunu öğreniyoruz. Sahada üretim yapan köylülerimizin sulama desteklerinin yapılması ve mağdur edilmemesi noktasında Tarım ve Orman Bakanlığı’na da çağrıda bulunuyoruz.

Zaten mazot, gübre gibi ciddi giderleri olan, her geçen gün yapılan zamların altında ezilen köylülerimiz, bunca dertleri yetmezmiş gibi bir de akmayan suyun parasını ödüyorlar. 2019’dan bu yana son 4 yıldır, Osmaniye köylüsü devletin sulama desteği sözü vermiş olmasına rağmen destek değil köstek olduğunu söylemekte. Ayrıca, köylülerimiz, 20 yıldan bu yana merkez köy olmalarına rağmen, su altyapısı konusunda hiçbir adım atılmadığını da söylemekteler. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya soruyorum: “Yıllardır su getiremediğiniz köylerin köylülerine yaptığınız zulüm ne zaman son bulacaktır? 20 yıldır su altyapısını yapamadığınız köylerimize ne zaman su getirmeyi planlıyorsunuz? Ayrıca, üretim yapan köylülerimizin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak için adım atacak mısınız?”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP