Ölen camgöz köpek balığı karaya vurdu

Ölen camgöz köpek balığı karaya vurdu

ABONE OL
Ocak 2, 2024 11:14
Ölen camgöz köpek balığı karaya vurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin/ Tarımın Sesi– Karaya vuran cam göz cinsi ölü köpek balığını Anakent Belediyesi ekipleri çıkardı. 410 santimetre uzunluğunda, yaklaşık 700 kg ağırlığındaki köpek balığının balıkçılık faaliyetleri sonucunda ölmüş olabileceği ileri sürüldü.

Yurttaşların bildirdiği köpek balığını Anakent Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri çıkardı. Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden ekiplerin incelediği balığın, yaklaşık 8 saat önce öldüğü tahmin ediliyor.

Mersin Büyük Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Denizcilik Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde Deniz Denetçisi olarak görev yapan Emre Üresin, Sahil Güvenlik Komutanlığı üzerinden gelen ihbar sonucu köpek balığını almaya geldiklerini belirterek, “Ölü bir köpek balığının balıkçı barınağının batı mendireğinde kayalara vurduğu ile ilgili ihbar üzerine ekiplerimizi hemen olay yerine yönlendirdik. Köpek balığı ölüsünü bulunduğu yerden ekiplerimizle beraber aldık ve karaya çıkarttık. İnceleme yapılması için de ilgili birimlere haber verdik” dedi.

Karaya vuran köpek balığının cinsi ile ilgili bilgi veren Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Deniz Ayas da açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bugün Mersin’de kayalıkların dış cephesine ölü olarak vuran köpek balığı türü .Dişi bir birey. Yaklaşık 410 santimetre boyunda. 600-700 kilo ağırlığında olduğunu tahmin ediyoruz. Balıkçılık faaliyeti başta olmak üzere habitat kaybı gibi birçok faktörün kombine şeklinde olması bu türün neslinin, popülasyonunun ya da genetik havuzunun daralmasını sağladı. Bugün de aslında ergin bir bireyin yakalanmış olması aslında popülasyonun neden daraldığı ile ilgili bize de fikir veriyor. Gördüğünüz tür Karadeniz’den tutun, Doğu Akdeniz’in tamamında balıkçılık baskısı, tehdidi altında bir tür. Biz bunlara üzülüyoruz. Nedeni şu; bunların ekosistemde, özellikle derin deniz ekosisteminde önemli fonksiyonel rolleri var. Bunlar özellikle derin deniz sistemindeki enerji akışı için ve oradaki türlerin popülasyonun kontrolü açısından regülasyon görevleri olan türler. Popülasyonlarının daralmasının başlıca nedenlerinden biri yüzde 90 oranında balıkçılık faaliyetleri. Taze görünüşlü ama en azından bir gün ya da yedi, sekiz saat önce ölmüş bir balık. Tahmin ediyorum dün gece trol faaliyeti sırasında öldüğünü değerlendirebileceğiniz bir birey.”

Köpekbalığı daha sonra Anakent Belediyesi ekipleri tarafından hayvan mezarlığına götürülerek defnedildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP