Evde kapya biber yetiştirmek için ne yapmalı?

Evde kapya biber yetiştirmek için ne yapmalı?

ABONE OL
Şubat 26, 2024 10:59
Evde kapya biber yetiştirmek için ne yapmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saksıda kırmızı kapya biberi nasıl yetiştirilir? Kapya biberin bakımı nasıl yapılır? İşte, adım adım evde kapya biber yetiştirme yöntemleri;

Salçalar, mezeler, ana yemekler ve salataların içerisinde sık sık kullanılan kapya biberi, evde doğal bir şekilde yetiştirmeye ne dersiniz? Eğer balkonunuzda bitki yetiştirmek için yeterli alan varsa veya bahçeli bir evde oturuyorsanız, evde biber yetiştirmeyi öğrenmenin tam zamanı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketilen kapya biberleri tamamen doğal bir şekilde kendi ellerinizle yetiştirebilirsiniz. Evde kapya biber nasıl yetiştirilir, kapya biber bakımını nasıl yapılır diye merak edenler için tüm adımları sizlere sunuyoruz. İşte, adım adım evde biber yetiştirme:

Evde kapya biber nasıl yetiştirilir?

Saksıda biber yetiştirmek için ihtiyacınız olan malzemeleri sıralamadan önce, toprak seçimini doğru yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Doğru adımlar uygulandığı zaman biber 10-20 gün arasında çimlenmeye, ardından hızlıca büyümeye başlar.

Malzemeler;

 1. Geniş ve derin saksılar (En az 25 cm çapında ve 30 cm yüksekliğinde)
 2. Verimli biber tohumları
 3. Plastik bardak veya kalıp
 4. Temiz sprey şişe
 5. Zengin torflu toprak

kapya biber yetiştiriciliği

1. Adım Kapya Biberin Tohumlarını Çimlendirme:

Plastik bardakların içerisine bolca toprak koyun ve her bardağın içerisine birkaç adet biber tohumu yerleştirin. Üzerine havasız kalmayacak şekilde biraz daha toprak ekleyin. Sprey şişesinin içine su doldurun. Toprağa su sıkarak nemlendirin. Hızlı çimlenmesi için bardakların üzerini temiz poşetle kapatın. Poşete iki üç adet hava deliği açın. Biber tohumlarını oda sıcaklığında beklettiğinizde 1 hafta içinde çimlenecektir. Eğer çimlendirme işlemini yapmak istemiyorsanız, biber fidesi temiz edebilirsiniz.

2. Adım: Saksılara Aktarmak:

Biber tohumları çimlenmeye başladığında çok fazla bardaklarda tutmayın. Bunun yerine geniş saksının yarısını toprakla doldurun. Bardakta çimlenen biberleri ise toprağıyla birlikte, köklerine zarar vermeden, çıkartın. Bitkiyi saksıya yerleştirdikten sonra zarar vermeyecek şekilde toprakla doldurun. Bitkinin dik durması için toprağa tahta veya destek çubuğu yerleştirin. Bitki büyüyüp biber vermeye başladıkça ağırlaşacaktır. Bu yüzden bitkiyi destek çubuklarına bağlayın. Tekrar sprey şişesindeki suyla toprağı nemlendirin.

kapya biber yetiştirme

Kapya Biber Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkileri toprağa yerleştirdikten sonra bakımı oldukça önemlidir.

 1. Evde biber yetiştirmek için ideal zaman dilimi ılıman iklim ve güneş ışığı alan zamanlardır. Bu yüzden Mart-Nisan ayı idealdir. Ancak ılıman iklimin olduğu aylarda da ekim yapılabilir.
 2. Sulama zamanı ihmal edilmemeli, toprak nemli bırakılmalıdır. Mümkünde sulama işlemi hep aynı gün ve saatte yapılmalıdır.
 3. Toprağın kurumamasına ve çok sulu olmamasına dikkat edilmelidir. Toprak nemli olacak şekilde sulama yapılmalıdır.
 4. Sprey şişeler sulamayı daha kolay bir hale getirir. Böylece suyun miktarını rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.
 5. Toprağın organik madde ve mineraller bakımından zengin olması gerekir.
 6. Kapya biber saksılarını güneş alan yerde konumlandırın ve konumunu değiştirmemeye özen gösterin.
 7. Biberi bulunduğu yerde ara ara döndürerek her tarafının eşit miktarda güneş ışığı aldığından emin olun. Böylece biberlerin kırmızılığı da eşit olacaktır.
 8. Biber saksısını şiddetli rüzgardan ve gölgeden korumalısınız.
 9. Biberler büyümeye başladığında destek çubuklarını arttırmayı unutmayın.
 10. Biberler olgunlaştığında bitkiye zarar vermeden toplayın.
 11. Bitkinin üzerinde sararan veya çürüyen yapraklar oluşursa, dikkatli bir şekilde temizleyin.

kaynak: lezzet

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP