“Narenciye üretimi bitebilir”

“Narenciye üretimi bitebilir”

ABONE OL
Şubat 7, 2024 13:41
“Narenciye üretimi bitebilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, narenciye üretimini tümüyle yok etme tehlikesi taşıyan Yeşillenme Hastalığı’nı yayan vektör böceklerin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde (KKTC) görüldüğünü, Türkiye’nin bu nedenle çok ivedi, etkin, kapsamlı mücadele yürütmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu hastalığın ABD’nin bazı bölgelerinde görüldüğünde turunçgil üretimini bitirdiğini anımsatan Barut, “Ülkemizde narenciye üreticileri kan ağlarken, iktidar seyrediyor. Bu yıl limondan mandalinaya narenciye ürünleri dalında kaldı. Zarar nedeniyle çiftçi ağaçlarını kesti. Çünkü narenciyede fiyatlar maliyetin çok çok altında kaldı. Şimdi bu hastalıkla ilgili önlem alınmazsa ve ülkemize sıçrarsa büyük bir felakete dönüşür” dedi.

Narenciye üretimini tehlikeye sürükleyen, literatürde Greening ya da Yeşillenme Hastalığı olarak bilinen hastalığı yayan zararlı böceklerin KKTC’de görülmesiyle birlikte Türkiye’de bir takım adımlar atıldığını anımsatan Ayhan Barut, Bitki Karantinası çerçevesinde hazırlanan raporun, narenciye ile enginar dışalım-dışsatımlarıyla ilgili alınan denetime ilişkin kararların yetersiz olabileceğini söyledi.

Türkiye koşullarında hastalık yayan zararlı böceklerin çok hızlı çoğalabileceği, ağaçları tümüyle kurutarak narenciye üretimine öldürücü darbe vuracağını anımsatan Barut, şunları söyledi:

Bu nedenle narenciye üretimini tümüyle bitirebilecek hastalık ve yayan zararlı böceklere karşı mücadelede ulusal seferberlik ilan edilmelidir. Öncelikle olarak söz konusu hastalığın Türkiye’ye de bulaşma tehlikesine karşı ciddi önlemler alınması şart. Bu nedenle hemen iç ve dış karantina tedbirlerin alınması zorunluluktur. Türkiye’ye gelen her araç, yük, yolcu ve eşyalarında tedbir alınmalı, enginar, narenciye ve türevleriyle alakalı bitkisel ürünler hiçbir yerden ithal edilmemeli. Yasak getirilmeli, birebir karantina tedbirleri alınmalıdır. Kıbrıs ve bağlantılı havalimanlarında, limanlarda zararlının yok edilmesi için mutlaka etkin önlem alınmalı, iş çok kapsamlı biçimde çözülmelidir. Öncelikle KKTC’den ülkemize sevkiyatı yapılacak turunçgiller ve enginarın ithalatının durdurulması ve gelen ürünlerin imha edilmesi şarttır. KKTC’deki üreticilere devlet desteği sağlanması gerekir. Hemen ülkemizde Tarım Bakanlığı koordinasyonunda üreticilerimizle birlikte acil eylem planı hayata geçirilmelidir. Üreticilerimiz bilgilendirilmeli, deneyim sahibi ülkelerin teknik bilgi ve tecrübesi öğrenilmelidir. Tıpkı Akdeniz Meyve Sineği zararlısıyla topyekün mücadale gibi bu zararlıya karşı da ulusal seferberlik ilan edilmelidir. Bakanlığın öncülüğünde bürokratı, çiftçisi, ziraat mühendisi, akademisyeni ve üretici odaları sürece dahil edilerek komplike mücadele yapılmalıdır. Eğer gereken adım atılmazsa zaten zor günler geçiren narenciye üreticisi yok olur, ülke ekonomisi ve gıda egemenliğimiz tehlikeye düşer.” 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP