Narenciyede tehlike altında!

Narenciyede tehlike altında!

ABONE OL
Şubat 24, 2024 07:01
Narenciyede tehlike altında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA / Tarımın Sesi- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye narenciye üretimini tümüyle yok edebilecek Yeşillenme Hastalığı’na karşı iktidarı ivedi/ etkin önlem almaya çağırdı.

Narenciyede büyük tehlike ile karşı karşıya olunduğunu ileri süren Chp’li Barut “KKTC’de görülen hastalığın ülkemize sıçramaması için uyarılarımızı dikkate almayanlar şimdi Kuzey Kıbrıs’tan ithalat yoluyla hastalığın ülkemize girişine daha kolay zemin hazırlıyorlar. Yanlıştan dönün, ülke narenciye üretimini yok edebilecek bu riske karşı acil ve etkin önlem alın” dedi.

Narenciyede Yeşillenme Hastalığı’nı yayan vektör böceklerin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde (KKTC) görüldüğünü anımsatan ve Türkiye’ye sıçramasından endişe eden Ayhan Barut, portakal bahçesinden AKP iktidarı ve Tarım Bakanlığı’na seslenerek büyük riske karşı kritik uyarılarda bulunup çözüm önerileri şöyle sıraladı:

“Narenciyede tehlike kapıda. Eğer bu uyarılarımızı dikkate alınmazsa gelecekte ülkemizde narenciye üretimi risk altına girecek. Çünkü bu hastalık turunçgilde en tehlikeli ve çaresiz kalınan hastalıktır.

Bu hastalık ABD’de görüldükten 3 yıl sonra narenciye ağaçlarını etkilemeye başladı ve Florida’nın narenciyesinin yüzde 80’i yok oldu. Bu nedenle ülkemizde yaklaşık 10 milyon insanımızın geçim kaynağı olan narenciyenin yok olmaması ve Akdeniz ülkesi olan Türkiye’nin narenciye ithal eder hale gelmemesi için bu zararlı böceğin bulunduğu KKTC’den tüm narenciye, enginar ve kesme çiçek ithalatını, transit geçişini durdurmalıyız.

Zaten bu yıl narenciye üreticisi zora düştü. Ürün para etmedi, ağaçlar kesildi. Narenciye üretimi ve üreticisi büyük sorunlarla boğuşurken ve üstüne bu tehlike gelmişken, ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘Gerekli önlemleri aldık’ diyerek KKTC’den yaklaşık 15 bin ton narenciyeyi, birkaç ihracatçıya tahsis ederek Türkiye üzerinden transit geçişle sadece Irak ve Azerbaycan’a gideceğini söyleyerek ülkemizin narenciye üretimini tehlikeye atıyor. Çünkü transit geçiş için olsa bile ülkemize gelecek bu narenciye ürünleri, TIR’larla depolara indirildikten sonra buradan iç pazarda satılabilecektir. Bunun kontrolü zordur. Zaten yurtiçinde depolara indirildikten sonra bu böceğin etrafa dağılmasını kontrol etmek de neredeyse imkansızdır. Bu vektör böcek ülkemize girer ve başta güney bölgelerimizde çoğalırsa önümüzdeki yıllarda hastalığı Türkiye’de de göreceğiz. Ülkemiz narenciye üreten konumdan çıkar ve ithal eder konuma gelir. Bu çağrımıza iktidar ve Tarım Bakanlığı’nın kulak vermesi lazım. Ülkemizin en önemli ürünlerinden olan narenciyenin geleceğini riske atmayalım. Eğer önlem alınmazsa artık bu topraklarda portakal, mandalina ve limon üretilemez. Muhakkak gereken önlem acil ve etkin şekilde alınsın.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP