Peynir de lüks gıda…

 Peynir de lüks gıda…

ABONE OL
Şubat 14, 2024 08:58
 Peynir de lüks gıda…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin Ulukışla Belediye Başkan Adayı Hüseyin Toker’in seçim çalışmalarına destek vermek amacıyla gittiği ilçede, pazar yerini gezdi.

Ulukışla ilçe pazarında peynir satan pazarcı esnafı geçen yıl 125-130 lira arasında satılan koyun tulum peynirinin bu yıl 300 liraya, geçen yıl 100 lira olan bidon peynirin de bu yıl 220 liraya satıldığını belirtti.

Geçen yıl 170 liraya kadar çıkan Kars kaşar peynirinin bugün pazar yerinde 330-350 lira bandında satıldığına dikkati çeken esnaf, “Geçen yıl 100 lira olan tereyağı bu yıl 200 liraya çıktı. Haftaya da 230 lira olur. Marketlerde peynir fiyatları daha da pahalı. Sattıklarımızın yerine aynı parayla yenisi alamıyoruz” dedi.

CHP’li Gürer de, peynir fiyatlarındaki artışın, ülkemizde yaşam pahalılığın geldiği noktası göstermesi açısından önemli olduğunu belirtmesinin ardından şunları söyledi:

“Peynir, hayvancılıkla geçimi olan birçok yerde üretimi yapılagelmiştir. 5-6 kilo sütten bir kilo beyaz peynir elde ediliyor. Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını 13,5 TL olarak belirledi. Niğde’de ise halen çiğ süt litresi üreticiden 11,5 TL olarak alınmaktadır. Yem fiyatlarındaki artış, hayvancılığın sürdürülebilirliğini zorluyor. Girdi maliyetleri ile süt fiyatları üreticiyi memnun etmiyor. Ahır giderleri artarken hayvan varlığı azaldıkça, küçük aile tipi işletmelerin sayısal azalması sütten mamül üretiminin daha çok sanayi ürününe dönüşmesine neden olmaktadır. Marketlerde markasına göre kilosu 600 liraya kadar değişen peynir fiyatları, türüne göre pazar yerinde de kilosu 400 liraya kadar tırmanmıştır. Böyle giderse, fakirin alabildiği çökelek ve lor peynirde gözde olacak. Pazarda daha çok bu peynirler satılıyor.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar’da 1860 yılında doğan Şair Kemal’i “Çökelek” şiirini anımsattı. Şöyle:

“Evvel Bahar yeni katık çıkınca,

Nice bir hoş, bir hoş kokar çökelek,

Kızdırık ekmeğe sıkma sıkınca,

Arasından akar çıkar çökelek

Üfürdüm, üfürdüm yanmıyor ateş,

Bunun varlığında hiç pişer mi aş?

Eğer günde bunu yersen arkadaş,

Senin temelini yıkar çökelek

Asla derman koymuyor canında,

Belli durur damarında, kanında,

Eğer su da bulunmazsa yanında,

Seni cayır cayır yakar çökelek,”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP