DOLAR

32,2418

0.32%
EURO

35,0427

0.16%
ALTIN(gr)

2.443,16

0,58%
BİST 100

10677.49

0,58%
 “Yurttaş da emekli de çok zorda…”

 “Yurttaş da emekli de çok zorda…”

ABONE OL
Şubat 7, 2024 09:42
 “Yurttaş da emekli de çok zorda…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer siyasi iktidarın yoksulluk sınırının 50 bin lira, açlık sınırının ise 15 bin lirayı aştığı bu dönemde, emekliye “10 bin lira ile yaşa” demesine büyük tepki gösterdi.

Beraberinde CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Avukat Hulus Özen ile Niğde Kent merkezinde beş saat aralıksız işyeri, kahvehane, çay ocağı gezen Gürer, sorunları dinledi, emeklilerle görüştü.

CHP’li Gürer, şu değerlendirmelerde bulundu:

Esnaf satış yapamamaktan, vatandaş da artan fiyatlar nedeni ile yeterli gıdayı dahi alamamaktan yakınıyor. Hayat pahalılığı, temel ürünlere neredeyse her gün gelen zamlar vatandaşın belini bükmüş durumda. Emekliler, sabit ve dar gelirliler pazara, markete gram ile alışverişi zor yapar duruma gelmiş.

Türk – İş yakın zamanda açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin verileri açıkladı. Siyasi iktidarın, yoksulluk sınırının 50 bine dayandığı, açlık sınırının ise 15 bin lirayı geçtiği bu dönemde, 17 bin lira olan asgari ücretle ve 10 bin lira olan en düşük emekli aylığı ile nasıl geçinelim. Ücret iyileştirme yaptık diyorlar daha maaşı almadan zamlarla eski alım gücünün dahi gerisine düşmüş oluyoruz.

Niğde büyük illere göre mütevazi bir yaşam süren yerlerden. Ekonomik kriz nedeni ile büyük kentten dönenler oluyordu ancak geçim sıkıntısı Niğde gibi illerde de ciddi hissedilir boyuta ermiş durumda. Kiradan gıdaya ödeme ve alımda yaşanan sorunları vatandaşlar açıkça dile getiriyor. Çay kahvede 7,5 lira cafe de 30 lira geçmiş durumda. Esnafta daralan işten ve müşteri kaybından şikayetçi. Dert yanmayan yok gibi. Seçime sayılı günler kalsa da seçimi değil geçimi düşünen bir yaklaşım içindeler. Bir oy önemine erilerek oy verilmesi, ekonomik krize tepki oy ile gösterilirse ülke genelinde yerel seçimler ciddi bir uyarı seçimi olabilir.

Kimi işsiz, kimi de daha iyi koşullarda iş bulabilir miyiz diye iş arıyor. Ehliyet affı bekleyen, Bağ Kur prim gün sayısının 9000 günden 7200 güne düşürülmesi isteyen, Belediye ve İl Özel İdarede çalışıp kurumun asıl kadrosuna alınmalarını bekleyen, Karayolları gibi kamuda taşeronda kaldığı için kadro isteklerini sıralananlar yanında emekli de “bizi açlıkla sınıyorlar, geçinemiyoruz. Hiç böyle bir duruma düşmemiştik” diye tepkilerini her yerde dile getiriyorlar. Vatandaş da emekli de çok zorda. “

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP