“Tarım sektöründe kadının etkinliği azalıyor

“Tarım sektöründe kadının etkinliği azalıyor

ABONE OL
Mart 11, 2024 10:20
“Tarım sektöründe kadının etkinliği azalıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, tarım sektöründe çalışan kadınların sayısının giderek  azalması tarımda sorunları artıracağını ve kadınların tarımsal üretime etkin katılımının özendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kadınların tarım sektöründeki etkenliğinin, kırsal kalkınma ve sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Gürer, şunları söyledi:

Türkiye’de tarım sektöründe istihdam edilen kadın sayısı gerilemektedir. 2014 yılında tarım sektöründe 2 milyon 533 bin kadın çalışırken, bu rakamın 10 yıl içinde 614 bin kişi azalarak 1 milyon 919 bin seviyesine düştüğü görülmektedir. Ayrıca, 2005 yılında tarım sektöründe istihdam edilen kadınların toplam istihdam içindeki oranı %48.8 iken, bu oranın 2023 yılı sonunda %18.3’e gerilediği belirlenmiştir. Bu istatistikler, kadınların tarım sektöründe istihdam edilme oranının önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

Kadınların tarımsal üretime katılımı kırsal alanların kalkınmasını desteklediği gibi kırsal bölgelerden kente göçü engellemektedir. Ancak, kırsal kesimde yaşayan ve tarımla uğraşan kadınların düşük gelir seviyeleri, sosyal güvenlik eksikliği ve iş güvencesi gibi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, kadınların sosyal güvenliğe erişimde zorluk çekmelerine ve diğer sosyo-ekonomik engellerle mücadele etmelerine neden olmaktadır. Kırsalda kapanan her okul yeni göçlere vesile olmuştur. Kırsalı yeniden ayağa kaldırmak kadını önceleyerek olasıdır.”

Kadın istihdamının tarım sektöründe artırılmasının yalnız ekonomik kalkınma için değil, aynı zamanda gıda güvenliği , kırsal kalkınma için de yaşamsal bir öneme sahip olduğunu belirten Gürer, kırsal kesimde yaşayan ve tarımsal üretimle uğraşan kadınların sosyal güvenlik primlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP