Tavuk ile dana etinin  fiyatını hiç karşılaştırdınız mı?

Tavuk ile dana etinin  fiyatını hiç karşılaştırdınız mı?

ABONE OL
Mart 27, 2024 11:34
Tavuk ile dana etinin  fiyatını hiç karşılaştırdınız mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ilçe, kasaba ve köylerde yerel seçim çalışmaları sürdürürken belediye seçimleri kadar il genel Meclis seçimlerinde kullanılacak oylarında önemli olduğunu belirterek “genel seçimden bir yıl geçti. Ekonomik kriz derinleşti. Vatandaş sandıkta tepkisi nasıl gösterecek? Bu seçimle bunu göreceğiz” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer hayvancılığın zorluğundan, kırmızı et fiyatları ile beyaz  eti fiyatlarını karşılaştırarak, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Peki, hiç hesapladınız mı? Tavuğun fiyatı ile dananın et  fiyatını,  et olarak hangisi daha ucuz, tavuk ucuz sanıyorsunuz değil mi? Bir tavuk 40 günde yetişir, 50 günde kesime gelir. Bir dana en az bir buçuk yıl yem yer, ağır gideri, bakımı, aşısı, veterineri masrafları… Baktığınız zaman, dana şu an tavuktan ucuz. Yani sizin el emeğiniz, çalışmanız, çocuğunuzun, çoluğunuzun, kendinizin verdiği emek boşa gidiyor. Cumartesi yok, Pazar yok, tatil yok, gezisi yok. Sürekli o hayvanla ilgilenmek zorundasınız. Niye böyle oldu hatırlıyor musunuz? Tavukları falan köylerden nasıl yok ettiler, büyük şirketlerin eline geçti, onların eline geçince tavuk şimdi şehirden köye gelir oldu. Yumurtanın fiyatı kaç lirayı buldu işte yapmak istedikleri hayvancılıkta da bu. Küçük aile tipi işletmeleri bitiriyorlar. 1- 10-20 hayvan olanlar çekilsin, bu iş büyük şirketlere kalsın, birilerinin cebi dolsun diyorlar.

Biz bu anlayışa karşıyız, gübre fabrikası satılırken karşı çıktık, yem fabrikası satılırken karşı çıktık. Bu ülkede tükettiğiniz yemin yarısı ithal geliyor, yem ithal geliyor, döviz fiyatları artınca sizin yem fiyatı artıyor. 50 kiloluk süt yemi olmuş 550-600 lira, bu durumda siz nasıl hayvancılık yapacaksınız? Gübre ithal, İran’dan geliyor, Mısır’dan geliyor, döviz fiyatı artıyor, gübre fiyatı artıyor. Biz açık net kırsal kalkınmadan ülkenin kalkınacağına inanmıyoruz. Yeniden kırsalı kalkındırmak için de çok sayıda proje ile önünüze geliyoruz, mecliste de dile getiriyoruz. Mazottan ÖTV’yi, KDV’yi hemen kaldırın diyoruz, çiftçiye bir can suyu verin diyoruz. Kredi faizlerini silin diyoruz. Ziraat Bankası’nı çiftçi kuruluşu yapın diyoruz. Bir yıl önceden taban fiyat belli olsun, patates üreticisi de buğday üreticisi de cebine ne girecek ne girmeyecek, hangi işi yapacak, doğru planlayın diyoruz. Planlama olmadan üretim olmaz diyoruz, bunları çok kez mecliste de dile getiriyoruz.

 Şu kadar bardağın içindeki çay 30 lira. Bizim çiftçimizin 1 litre sütü 13 lira.” dedi. Et ve süt fiyatları girdi maliyetleri üzerinden değerlendirilmezse sorunlar bitmez.

Emeklinin maaşı asgari ücret olsun diye kanun teklifi verdim. Meclis’te reddedildi. Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun dedim, reddedildi. İktidar işine geldiği yere kaynak buluyor. Emekliye gelince yok diyor. Emekliye resmen zulüm ediliyor.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP