Çiftçilere ödenen desteğin 250 katı KKM’ye…

Çiftçilere ödenen desteğin 250 katı KKM’ye…

ABONE OL
Nisan 27, 2024 08:56
Çiftçilere ödenen desteğin 250 katı KKM’ye…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Hükümetin yıllardır sürdürdüğü tarım, gerekse hayvancılık politikası bir yandan fiyatların atmasına neden olurken bir yandan da üreticiyi sora sürükledi, üreticinin direnme gücünü desteklerle artırması gerekirken uzak durmayı yeğledi, ekonomik katkı sağlamayan uygulamalarla ulusal geliri boşalttı.

DAP Milletvekili Hasan Karal yaptığı yazılı açıklamasında, ülkedeki ekonomik krizin, zenginler dışında her katmanda yurttaşların iliklerine dek yaşadıklarını ileri sürdü. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından uygulanan yanlış ekonomik izlenceler nedeniyle ekonomiyi ayakta tutan orta direğin yok olduğunu anımsatan Karal, şunları söyledi:

Ne yazık ki bu süreçte zenginler paralarına daha çok para katarken, orta ve alt kesim ise gittikçe daha çok fakirleşti, alım gücü düştü. Ekonomiyi ayakta tutan orta direk yok oldu. Ekonomisi büyüdüğü açıklanan ülkenin gelirleri eşit dağıtılmadı. İşçi, emekli, memur sabit gelirliler yok sayıldı, görmezden gelinde, enflasyon altında ezildi. Buna karşın ülkenin kaymak tabakası ise milli gelirden, ekonomik büyümeden en yüksek payı aldı. Sosyal adalet sağlanmadı.                    

Ülkenin yarınlarını ipotek altına alma uygulaması olan KKM, bugüne kadar kara delik gibi ülkemizin milyarlarca lirasını yedi, yuttu. Bu uygulama ilk hayata geçirildiğinde Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan, ekonominin bataklığa sürükleneceğini belirterek hükümeti uyarmış, endişelerini sıralamıştı. O günden bu yana ne dediyse çıktı. Şu an ekonominin, ülkenin geldiği durum ortada. Dolar o gün 11,5 liraydı, bugün 33 lira. Güya dövizin yükselişini durduracaklardı, 3’e katladı, ülkeyi batırdılar. Bugün, KKM’den geri çıkışlar olsa da bıraktığı hasarın ceremesini sadece biz değil, bizden sonra gelecek nesiller bile çekmek zorunda kalacak. Bugün bakıyoruz Tarım ve Orman Bakanı, üretici ve çiftçilere 4 milyar 435 milyon lira tarımsal destek ödeneceğini ‘müjde’liyor. Ya bu hükümet, bu paranın tam 250 katını Kur Korumalı Mevduat için heba etmiş. Bugün çiftçiye verdikleri desteğin 300 katından fazlasını bu yıl faize verecekler. Yazık, günah değil mi? Faize para var, Kur Korumalı’ya var ama emekliye, işçiye, çiftçiye gelince para yok. Oh ne ala memleket?”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP