DOLAR

33,0061

0.32%
EURO

35,4585

0.23%
ALTIN(gr)

2.471,81

0,11%
BİST 100

10674.28

0,11%
Dm’den “vergi ihbarı” dönemi 

Dm’den “vergi ihbarı” dönemi 

ABONE OL
Mayıs 24, 2024 06:54
Dm’den “vergi ihbarı” dönemi 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vergi kaçağıyla mücadelede yeni sistem başlıyor. Whatsapp, X ve Instagram’dan ihbar yapılabilecek, ihbarlara belli kurallar dahilinde ikramiye de verilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bakanlıkça yürütülen kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmaları kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetlerini kolay, hızlı ve istedikleri her an (7/24) yapabilmelerine imkan sağlamak amacıyla GİB’in internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) (189) hizmetleri güncellendi. Başkanlık, “BİP Vergi İhbarı Servisi”, X ve Instagram ihbar hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı yollarını da hizmete açtı.

Cezanın yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi 

Bu yolları kullanan vatandaşlar, düşük KDV oranı uygulaması, IBAN/PTT çeki yolu ile ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi, başka işletmenin POS cihazının kullanılması, mükellefiyet kaydının olmaması, sahte/yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılması, personel ücretinin elden ödenmesi, kira gelirinin beyan edilmemesi, tapu harcının eksik ödenmesi, kaçak ürün satışının yapılması gibi konu başlıklarında vergi ihbarında bulunabiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek X hesabından yaptığı paylaşımda vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelenin devam ettiğini belirtti.

Yurttaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için yeni kanalların devreye alındığını söyleyen Şimşek “İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecektir” açıklamasını yaptı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP