5. Lavanta Hasat Şenliği yapıldı

5. Lavanta Hasat Şenliği yapıldı

ABONE OL
Ağustos 13, 2023 07:01
5. Lavanta Hasat Şenliği yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin/ Tarımın Sesi– Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kuran Çaltıbozkırlı üreticiler, Anakentin dağıttığı, toprakla buluşturdukları lavantaları bir kez daha hasat etti. Çaltıbozkır lavanta bahçelerinde gerçekleştirilen 5. Lavanta Hasat Şenliği ile üreticiler hasatlarını şenlik havasında gerçekleştirdi.

Lavanta bahçesinde hasat yapılmasıyla başlayan şenlik, bahçeden kesilen çiçeklerin distilasyon tesisinde lavanta yağına dönüştürülmesiyle devam etti. Gün boyu birbirinden renkli etkinliklerin gerçekleştirildiği şenlikte, Anakent Belediyesi Türk Müziği Orkestrası müzikleriyle katılımcıları eğlendirdi. Yerel Sanatçılar Remzi Kır ile Mehmet Partal’ın parçalarını seslendirdiği etkinlik, Aylin Dinçer konseri ile sona erdi.

Şahutoğlu: “Çaltıbozkır; Büyükşehir’in tarım projelerinin ne kadar doğru olduğunun en önemli göstergesidir”

Şenlikte konuşan Anakent Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, Çaltıbozkır’ın Anakent Belediyesi’nin özel önem gösterdiği bölgelerden biri olduğuna belirterek şunları söyledi:

Büyükşehir’in yapmış olduğu tarım projelerinin aslında ne kadar doğru olduğunu, yani yasak savmaktan ziyade üretimden pazarlamaya kadarki kısmın hepsinde üreticinin ihtiyaçlarını karşılayacağı projeler üreterek onları desteklemeye devam etmiş olmamızın en önemli göstergesidir.

Üreticilerimiz geldiklerinde bizden talep ettikleri aslında Çaltıbozkır’da olmayan bir lavanta fidesiydi. Arkadaşlarımız buraya gelip iklim, hava, aynı zamanda topraklarla bu fidenin uyumlu olup olmayacağını araştırdılar ve sonrasında Çaltıbozkır’a destek vermeye karar verdik. 2. sene tekrardan vermiş oldukları emek karşılığında 5 bin fideyi toprakla buluşturdular. 3. sene tekrar fide desteği verdik ve gerçekten her yıl bir öncekinden daha iyi hale getirdiler. Böylelikle bizler de desteklemeye devam ettik.

Şu anda distilasyon ünitesi ile beraber sadece Çaltıbozkır Kooperatifi değil çevre mahalleler, çevre ilçeler ve en son duyduğum kadarıyla Konya Ermenek’ten de üreticiler buraya gelmeye başladılar. Çok güzel bir şekilde distilasyon ünitesi çalışıyor. Ürünler artık katma değerli hale geliyor. Bizler bunlarla da yetinmiyoruz. Tarımın en önemli olduğu nokta üretimden sonra gelen nokta pazarlama. Bizler de yine kooperatif ürünlerimizin değerlendirilmesi ve satış anlamında da pazarlama kanalları açıyoruz. Üreticiler, Sanal Kooperatif Ürünleri Pazarlama Platformu adı altında satışlarını gerçekleştirecekler. Aynı zamanda da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatif marketinde de elde etmiş oldukları ürünleri pazarlama imkanı sağlayacağız.” 

Aslaner: “Mersin’de ve bütün Türkiye’de birçok projeye örnek olacak”

Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner ise, “Burada olmaktan ve böyle değerli, anlamlı ve içi dolu bir programda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Projenin Mersin’de ve bütün Türkiye’de birçok projeye örnek olacağını düşünüyorum. Bu açıdan çok daha kıymetli” diyerek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Özçalık: “Büyükşehir Belediyemiz bize daha fazla destek vermeye, ilgilenmeye başladı”

Çaltıbozkır Derneği Başkanı Mehmet Asıl Özçalık da, şenlikte derneğin kurulmasını ve kooperatifleşme sürecinin ardından konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Bu kurslardan bir tanesi tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursu idi. Bu esnada şu anda Kooperatif başkanımız olan Hatice Hanım köyümüzde lavanta yetiştiriciliği denememizi önerdi. Hep birlikte kabul ettik ve Büyükşehir Belediyemize müracaat ettik. Bize vermiş oldukları 5 bin adet fidenin tamamını bir tanesini zayi etmeden toprakla buluşturduk. Neticede gördük ki bir yıl sonra o yıl Büyükşehir Belediyemizin dağıtmış olduğu on binlerce fideden sadece Çaltıbozkır’daki 5 bin fide ayaktaydı ve bu alaka üzerine Büyükşehir Belediyemiz bize daha fazla destek vermeye, ilgilenmeye başladı. Bunu katma değer ekleyerek satışlarını yaptık. Onların da satışlarını yaparak elde ettiğimiz gelirlerle üniversite kazanmış olan, liseye gitmekte olan fakir kız öğrencilerimize destek vermeye başladık. Dört dönemdir bu burs desteğimiz devam etmekte” . Bunları da şişeleyerek, markalayarak, ruhsatlandırarak satışlarını yapıyoruz. Böylece maddi destek sağlamış oluyoruz hem derneğimize hem kooperatifimizi. İleriki yıllarda bu çalışmalarımız daha da katlanarak devam edecek. Daha fazla ürün, daha fazla katma değerli ürün elde edeceğiz.” 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP