Bakanlık ekiplerden gümrük noktalarında kontrol…

Bakanlık ekiplerden gümrük noktalarında kontrol…

ABONE OL
Ağustos 22, 2023 12:43
Bakanlık ekiplerden gümrük noktalarında kontrol…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı ekipler gümrük noktalarındaki kontrollerini sürdürüyor.

Bakanlık ekipleri gümrük noktalarında ürünlerden kalite, sağlık başta olmak üzere bitkisel, hayvansal zararlılar gibi pek çok konuda inceleme gerçekleştirmek üzere örnek almayı sürdürüyor.

İncelemede bir sorun olmaması durumunda ürünün dışsatım ya da dışalımına izin veriliyor. Olumsuz durumda ise ürün ya iade ya da imha ediliyor. Örneklerin incelenme süreci boyunca ürünler gümrük noktasında korunuyor.

Kurumu Ankara’daki iki gümrük noktasında da sorumlu olan Zirai Karantina Müdürü Sevdiye Büyükkiraz, bakanlığın farklı birimlerinin farklı denetimlerin yaptığını belirtti.

Büyükkiraz, kurum olarak üretim malzemelerini denetlediklerini söylerken şu bilgileri verdi:

“İthalat ve ihracatta tüm karantina müdürlükleri olarak, işimizi hızla ve güvenli bir şekilde yapıyoruz. Ülkemiz topraklarını yurtdışından gelebilecek herhangi bir yeni zararlıya ya da hastalığa karşı koruma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bizim 14 tane zirai karantina müdürlüğümüz var. Bu müdürlüklerimizden İstanbul, İzmir, Mersin ve Antalya müdürlüklerinde kendilerine ait laboratuvarları var. Diğer müdürlükler ise örnekleri en yakın zirai mücadele enstitülerine gönderiyor.

Kurum olarak ithalatta kontrolü üç aşamada yapıyoruz; belge, beyan ve bitki sağlığı kontrolü. Firma ilk önce ürün hakkında bize belgelerini sunar. Bunun üzerine gümrük noktasına gidilerek beyan kontrolü yapılır. Belge ile ürünün uyumu gözlemlenir. Ürünün bulunduğu yerden örnek de alınarak ilk önce gözle genel inceleme yapılır, ambalaj gibi etkenler denetlenir. Analize gönderilerek detaylı inceleme yapılır. Analiz sonucunda ürün temiz çıkarsa ürünün giriş çıkışına izin veriyoruz. Ama bir sorun gözlemlenirse firma sahibine haber veriliyor. Bu durumda ürün ya iade ediliyor ya da imha ediliyor. İmha durumunda, Ticaret Bakanlığı görevlileri ve firma yetkilisiyle birlikte imha işlemi gerçekleştiriliyoruz.”

haber: tarımtv

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP