CHP’li Barut “narenciyeye destek” istedi…

CHP’li Barut “narenciyeye destek” istedi…

ABONE OL
Ağustos 29, 2023 09:42
CHP’li Barut “narenciyeye destek” istedi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, narenciye üreticisi ile dışsatımcısı için ton başına en az 3 bin lira destek verilmesi gerektiğini söyledi.

İktidarın, yanlış ekonomi politikasının bedelini halka ve çiftçiye ödettiğini belirten Barut, açıklamasında şunları söyledi:

“Yanlışlarınızın bedelini kendiniz ödeyin. Eğer bu narenciye ürünleri iç pazarda veya ihraç edilerek tüketilmezse hem hem ülkemize girecek dövizden olacağız hem de üreticimiz için kara bir tablo oluşacak. Tarıma ve üretimi destekleyin.

Seçim ekonomisinin faturasını işçiden, memurdan, emekliden, çiftçiden çıkarmaktan artık vazgeçin. Bu faturayı kendinize kesin. Tarım ürünlerinde son dönemde çiftçilerimiz büyük felaketler yaşadı. Buğdayda çiftçi perişan oldu. Mısır üreticisi yine çok perişan durumda. Kara bir tablo hakim. Böyle devam ederse yeni bir kara tabloyla karşı karşıya kalacağız. Maalesef tüm narenciye ürünlerinde büyük sıkıntı var. Hasadı yaklaşan limonla ilgili şuan alım satım ve fiyat yok. Çiftçinin bahçesinde ürün bekliyor.

Türkiye’de tüm ürünlerde toplam 6 milyon ton civarında narenciye üretimi var. Narenciye ile ilgili buradan iktidara sesleniyoruz. Eğer narenciye ürünleriyle ilgili çözüm üretmezseniz, başta limon olmak üzere narenciye ürünleri çiftçinin elinde kalacak. Bu ürünler ya dalında çürüyecek ya da çöpe gidecek. Bu nedenle gerek çiftçiye gerek ihracatçıya ton başına 3 bin lira acilen ihracat veya çiftçi desteği verilmelidir. Hem ‘döviz açığımız var’ diyorsunuz, hem de yılda 1 milyar dolarlık ihracat payına sahip narenciye ürünlerinin ihracatına engel oluyorsunuz. Eğer bu narenciye ürünleri iç pazarda veya ihraç edilerek tüketilmezse hem hem ülkemize girecek dövizden olacağız hem de üreticimiz için kara bir tablo oluşacak. Tarıma ve üretimi destekleyin.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP