Dang humması nedir?

Dang humması nedir?

ABONE OL
Ağustos 22, 2023 14:37
Dang humması nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bangladeş’te dang humması vakaları 100 bini aşarken, ülke genelinde bu hastalıktan ölenlerin sayısı da 485’e yükseldi. Dang Humması hastalığının detayları araştırılmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Bangladeş’teki dang humması salgınının kötüleşmeye devam ettiğini açıkladı. Vatandaşlar tarafından Dang Humması belirtileri araştırılıyor. Peki, Dang humması nedir? Dang Humması hastalık belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

DANG HUMMASI NEDİR?

Tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen dang humması, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölüme neden olabiliyor. Vakalar, genellikle “yağış dönemleri” olarak bilinen mart, haziran, eylül ve aralıkta artış gösteriyor. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunuyor. Hastalığa yol açan sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle muhtemel üreme alanlarının sürekli ilaçlanması gerekiyor.

DSÖ: SALGIN KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDİYOR

Bangladeş Sağlık Hizmetler Genel Müdürlüğünden (DHGS) yapılan açıklamada, sadece başkent Dakka’da son 24 saatte 872 vakanın tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, yılın başından bu yana dang hummasından ölenlerin sayısının 485 olduğu, ülke genelindeki vaka sayısının da 100 bini geçtiği ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Bangladeş’teki dang humması salgınının kötüleşmeye devam ettiğini açıkladı.

Haberler.com

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP