“Mısır alım fiyatı utanç verici…”

“Mısır alım fiyatı utanç verici…”

ABONE OL
Ağustos 26, 2023 09:18
“Mısır alım fiyatı utanç verici…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana/ Tarımın Sesi– TMO’nun, mısır taban alım fiyatını geçen yıla göre %5,2 oranında artırmasına üretici odalarından tepkiler sürüyor.

Adana Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Özkan da, mısır alım fiyatının 6 bin lira olarak açıklanmasına tepki gösterirken, bunun “utanç verici” olduğunu vurguladı.

Özkan, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Toprak mahsulleri ofisi 2023 yılı mısır alım fiyatlarının bir önceki yıla göre %5.2 artışla ton başına 6 bin lira olarak açıklamıştır. Bu rakam utanç vericidir. Kararı da utandıkları için internet sayfasından açıklamışlardır.

Ülkenin içinde bulunduğu enflasyon oranı hepimizin malumudur. Üreticilerimizin girdi maliyetleri %100 artarken bir önceki sezon ile neredeyse aynı fiyatı açıklamak kabul edilebilir bir durum değildir.

Tarımsal girdi enflasyonunun hız kesmediği bu dönemde açıklanan bu rakamla hükümet ve TMO sorumluluktan kaçmıştır. Ayrıca bu açıklamayla farklı mesajlar verilmek istenmektedir. Kısaca üretmeyin ithal edelim denmektedir. TMO’nun tüm binalarında yazan ofis çiftçinin karagün dostudur yazısı Türk çiftçisi için geçerli değildir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP